İMKB Piyasa Beklentisi

23.08.2012

İMKB-100 Endeksi, dün ilk seansı hafif ekside kapatmasının ardından özellikle ikinci seansta bankacılık sektöründe yoğunlaşan alımlarla günü %0.53 değer artışıyla 66.108 seviyesinden tamamladı. Yurt dışı piyasalarda açılıştan itibaren devam eden zayıf seyrin öğleden sonra bir miktar daha güçlenmesine rağmen, endeksin ikinci seansta %1.2 değer kazanan bankacılık sektörü hisseleri sayesinde %0.66 yükseldiği görüldü; Sanayi Endeksi ise ikinci seansta %0.02 geriledi. Böylece 2012 yılının en yüksek kapanışını gerçekleştiren endeks, yılbaşından itibaren bakıldığında ise Mısır borsasından sonra dünyanın en fazla değer kazanan borsası konumunda yer aldı.

Avrupa Stoxx-600 Endeksi ise geçtiğimiz hafta ile birlikte son 11 haftayı aralıksız %16'lık yükseliş ile 272.8 seviyesinden kapatmasının ardından, dün %1.21 geriledi ve 269.27 seviyesinden kapandı. ABD borsaları ise güne %0.5 düşerek başlamasının ardından Fed'in son faiz toplantısına ait tutanakların açıklanmasıyla birlikte kayıplarını telafi etti ve %0.02 değişimle yatay kapandı. Açıklanan Fed tutanaklarında komite üyeleri arasında alışılmadık bir şekilde parasal gevşeme yönünde bir eğilim olduğu gözlendi. Ekonomik toparlanmanın hızında önemli ve sürdürülebilir bir güçlenme görülmezse eğer, ek parasal desteğe oldukça yakın bir zamanda ihtiyaç duyulacağını ortaya koydu. Ancak toplantıdan sonra ABD'de açıklanan ekonomik verilerdeki iyileşmenin, 12 Eylül'deki toplantıda alınacak kararı ne ölçüde etkileyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Ağustos ayı öncü PMI verileri bugün Çin ile birlikte açıklanmaya başladı; günün devamında Avrupa ile devam edecek ve nihayet saat 15:58'de ABD ile sona erecek. Gün boyunca takip edilecek en önemli ekonomik veri konumunda olan PMI verileri, Çin'de 47.8 ile son dokuz ayın en düşük değerini alırken, ihracat siparişlerinin gerilemeye devam ettiği, stokların ise tarihi en yüksek seviyeye ulaştığı gözlendi.

Bugün ayrıca, Merkel ile Hollande Yunanistan'ın kurtarma paketinin koşullarını iyileştirme konusu üzerinde görüşmek üzere bir araya geliyor. Saat 20:00'de ortak basın açıklaması ile sona erecek görüşmede, önümüzdeki ay açıklanacak Troyka raporu öncesinde Yunanistan'ın koşullarında ciddi bir iyileştirme yapılması öngörülmüyor.

Asya borsaları, Çin'de açıklanan zayıf PMI verisine rağmen, %0.50 yukarıda işlem görüyor. ABD vadelileri %0.30 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.75'ye yakın alıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi ise dünkü 8 baz puanlık yükselişin ardından bugün tezgâhüstü piyasada %7.72-%7.70 seviyesinden geçiyor.

Endeksin, güne alıcılı başlamasının ardından Avrupa'da ve ABD'de açıklanacak PMI verilerinin ne yönde yorumlanacağına bağlı olarak hareket edeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı