İMKB Piyasa Beklentisi

16.08.2012

İMKB-100 Endeksi, bir önceki gün 65.200 seviyesindeki kritik direncini aşmakta zorlanmasının ardından son bir ayın en düşük işlem hacmi ile %1.52 değer kaybetmişti, dün ise yurt dışı piyasalardaki zayıf seyre rağmen %0.70 yükselmeyi başardı. Gün içinde 64.000 desteğini kısa süreli ihlal eden endeks, bu desteğinde tutunmayı başardı ve özellikle ikinci seans içinde %1.2 yükselen bankacılık sektörü hisselerine bağlı bir şekilde yükselişini hızlandırdı.

Borsalar Avrupa'da dün %0.23 oranında gerilerken, ABD'de açıklanan TÜFE verisinin beklentilerin altında, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım verilerinin ise beklentilerin hafif üzerinde gelmesinin etkisiyle ABD borsaları ortalama %0.14 yükseldi. New York Fed imalat endeksinin düşük gelmesi ise yükselişi sınırladı. Söz konusu verinin Ekim 2011'den bu yana ilk defa sektörde daralmaya işaret etmesi, haftaya açıklanacak PMI verisi öncesinde soru işaretleri uyandırdı.

Bu hafta ABD'de beklentilerden güçlü açıklanan verilerin ardından ABD Hazine tahvil faizlerindeki yükseliş dikkat çekiyor. Pazartesi gününe %1.63'den başlayan ABD 10-yıllık tahvil faiz oranları bugün 1.85 seviyesinden işlem görüyor. Fed'in para politikasını daha da gevşeteceğine dair beklentilerin azalmasına bağlı olarak USD diğer para birimlerine karşı yükseliyor. Özellikle perakende satışlar verisinin güçlü gelmesinin ardından yükselişini sürdüren USD, dün de EUR karşısında %0.3 değer kazandı. Değerli maden ve petrol fiyatları dün yükseldiği halde bu ürünleri ihraç eden ülkelerin para birimlerinin de USD'ye karşı değer kaybettiği görüldü. Örneğin dün G.Afrika ZAR'ı %0.54, Brezilya BRL'si %0.16 değer kaybetti, Rusya RUB'u ise yatay kaldı. Bu ürünlerin ithalatçısı olan Türkiye'nin TL'si ise dün %0.30 değer kazandı. Ayrıca petrol fiyatları, dün %1.0'den fazla artarak 115.1$ seviyesine yükselmesine rağmen MSCI Rusya Endeksi %0.92 geriledi.

Bugüne baktığımızda içerde saat 14:00'da açıklanacak olan PPK toplantısı sonuçları en önemli gündem maddesi olarak izlenecek. Toplantıda faiz koridorunun sabit kalmasını Türk Lirası ZK'ların döviz ve altın cinsinden olan tutulabilecek kısmının 5 puan yükselmesini bekliyoruz.

Asya'da dün kapalı olan G.Kore ve Hindistan borsalarının bugün hafif ekside olduğunu, Nikkei Endeksinin ise Çin Başbakanı Wen'in parasal genişleme sinyali veren açıklamaları nedeniyle %1.50 artıda olduğunu görüyoruz. Çin borsaları ise yatay seyrediyor. ABD vadelileri %0.20 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.35 civarında alıcılı açılması bekleniyor. TCMB'nin bugün yapacağı PPK toplantısı öncesinde dün gösterge tahvilin faizi önce 12 baz puan yükselerek %8.10 seviyesini gördü, ardından 16 baz puan düştü ve önceki güne göre 4 baz puan gevşeme ile %7.94'den kapandı; bugün tezgâhüstü piyasada ise %7.94-%7.98 bandından işlem görüyor.

Bugün hafif alıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin, dünkü kazanımlarını koruyup koruyamayacağını takip edeceğiz.

 

Yukarı