İMKB Piyasa Beklentisi

15.08.2012

Bir önceki gün sınırlı değer artışı ile yurt dışı piyasalardaki zayıf seyre karşı koyan ve dirençli kalmayı başaran İMKB-100 Endeksi, dün bu direncinin kırılması sonucu sert düştü. Özellikle 65.200 seviyesindeki kritik direncini aşmakta zorlanan endeks, son bir ayın en düşük işlem hacmi olan 1.275 mn TL ile dün %1.52 değer kaybetti ve yurt dışı borsalara göre önemli ölçüde olumsuz ayrıştı.

Avrupa genelinde borsalar, beklentilerin üzerinde gelen Almanya ve Fransa büyüme rakamları ile ABD perakende satışlar verisinin ardından %0.64 yükseldi. ABD'de son bir saate %0.20 primli giren borsalar ise Financial Times gazetesinde çıkan bir haberde Yunanistan'ın kurtarma programında iki yıllık süre uzatımı arayışına başladığının iddia edilmesi nedeniyle kazanımlarını geri verdi. SP500 Endeksi neredeyse sıfır değişim göstererek kapandı ve teknik açıdan önemli 1400 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etti. Ancak vadelisi son dört gündür olduğu gibi bugün de açılış itibarıyla 1400 seviyesinin altında seyrediyor. SP500 vadelisinin kapanış itibarıyla da 1400 seviyesinin altında kalması durumunda, ABD borsalarındaki kâr satışlarının devam edebileceğini tahmin ediyoruz.

İMKB'nin dün sert bir şekilde yurt dışı piyasalardan olumsuz yönde ayrışmasını tek başına petrol fiyatlarına bağlamanın doğru olmadığı kanısındayız. Çünkü petrol fiyatları son beş gündür 113$ ile 113.5$ seviyeleri arasında yatay seyrediyor ve dün de yatay kapandı. Risk iştahı göstergesi kabul edilen EUR/USD paritesi de son üç gündür olduğu gibi dün de 1.2325-30 bandında hareket etti. Dolayısıyla, İMKB'deki dünkü sert kayıplarda son dokuz haftadır aralıksız olarak toplam 1.8 milyar dolarlık alım yapan yabancıların, bir miktar kâr satışlarına yönelmiş olmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu yöndeki ilk işaretleri geçtiğimiz haftayı hafif olumsuz ayrışarak veren İMKB'nin, dün itibarıyla yoğun bir kâr satışı dalgasına maruz kaldığını görüyoruz. Kâr satışlarını tetikleyen unsurun ise bankaların faiz dışı gelirlerinin önemli bir kısmını kaldırmayı planlayan kanun taslağının etkili olabileceğini tahmin ediyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, dün kredi kartı üyeliği, hesap işletim, dosya, ipotek fek ücreti gibi isimler altında 31 kalemde alınan bedellerin kaldırılmasının öngörüldüğünü açıkladı. Ancak, bankacılık lobisinin önemli ve güçlü olması nedeniyle, söz konusu kanun taslağının BDDK ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu görüşmelerinde revize edileceği kanaatindeyiz.

Bugüne baktığımızda G.Kore ve Hindistan borsalarının kapalı olduğu Asya borsalarında dünkü %0.50'nin üzerindeki kazanımların, bugün tamamen geri verildiğini görüyoruz. ABD vadelileri %0.20 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.50'ye yakın satıcılı açılması bekleniyor. TCMB'nin yarın yapacağı PPK toplantısı öncesinde dün 10 baz puan yükselişle %7.98'den kapanan ve %8.0 teknik direncine oldukça yaklaşan gösterge tahvilin faizinin, bugün tezgâhüstü piyasada %8.02-%8.06 ile söz konusu direncinin üzerine çıktığını görüyoruz.

Bugün satıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin günü ilk desteği olan 64.000 seviyesinin üzerinde tamamlayıp tamamlayamayacağını takip edeceğiz.

 

Yukarı