İMKB Piyasa Beklentisi

02.08.2012

Dün güne zayıf alıcılı bir başlangıç yapan endekste gün içinde dalgalı hareketler etkili olurken, günün son saatlerinde satıcıların bir miktar etkisini artırdığı görüldü ve endeks günü %0.28 oranında kayıp ile 64.0.81 seviyesinden tamamladı. Döviz kurlarında ise son dönemde etkili olan düşüş sonrasında dün dar bantta hareketler görülürken, gösterge tahvilde gevşeme eğiliminin yavaşladı ve 7.60 seviyesinden kapanış gerçekleşti.

Dün FED ve ECB toplantıları öncesinde gevşeme eğilimini sürdüren İMKB'de yurtdışı gelişmelere duyarlılık sürüyor. Önceki hafta yaşanan hızlı yükseliş sonrasında primli hisselerde görülen kâr satışları endeks üzerinde etkili olurken, merkez bankası toplantılarından beklentiler paralelinde açıklamaların gelmemesinin riskini almak istemeyen yatırımcıların da bir miktar baskı yarattığını düşünüyoruz. Şimdilik satışların ciddi boyutlara varmadığı görülürken kısa vadeli destekler yakından izleniyor.

Asya piyasalarında Japonya haricinde düşüşler görülüyor. Japonya'da bazı şirket kârlarının etkisiyle yukarı yönlü bir hareket oluşurken, Asya'nın geri kalanında FED'in herhangi yeni bir adım atmamasının ve ECB'ye dair umutların azalmasının etkisiyle kayıplar gerçekleşiyor. ABD piyasaları FED'in para politikasını değiştirmemesinin ardından günü kayıplarla kapadı. Bernanke, ekonomideki toplanmanın ivme kaybettiğini düşünse de henüz yeni bir adım atılması gerektiğine inanmadığını açıkladı. Önümüzdeki dönem için net bir ifade sergilemedi ve gerektiğinde ekonomiye daha fazla destek olunacağını yineledi.

Avrupa piyasalarında ise Bundesbank Başkanı Weidmann ve Almanya Ekonomi Bakanı'nın açıklamalarının ardından düşüşlerin hızlandığını gördük. Yatırımcıların, gözü kulağı bugün ECB'nin 14:45'te faiz kararını açıklamasının ardından Draghi'nin 15:30'da gerçekleşecek basın toplantısında olacak. Piyasaların ECB'nin atacağı adımlarla ilgili umutlarının törpülendiğini ve beklentilerin özellikle Alman yetkililerin dün yaptığı açıklamalardan sonra terse döndüğünü belirtelim. Bunun yanında Draghi'nin bugün Weidmann'la bir görüşmesi olacak. Bu görüşmede Draghi'nin Weidmann'ı ikna etmeye çalışacağı tahmin ediliyor.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında Nikkei'de %0.30 oranında yükseliş görülmesine rağmen, diğer borsalarda %0.40-70 oranında kayıplar olduğunu gözlüyoruz. ABD vadelilerinde ise bu saatler itibariyle %0.19 oranında sınırlı yükseliş görülürken, Avrupa borsalarında ise küçük çaplı yükseliş ile başlangıç bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki dünü %7.60'ten tamamlayan gösterge tahvilin faizi, bugün ise %7.60-7.63 bandında işlem görüyor

Endekse teknik olarak baktığımızda ise 64.000 seviyesi gün içi işlemlerde destek konumunda olacaktır. Dün yaşanan satışların bu seviyelerde karşılanması açılışta 64.000 desteğinin üzerinde tutunma çabasının etkili olabileceğini gösteriyor. Bu seviyenin kırılması halinde ise daha önemli destek konumunda olan 63.600 seviyesine kadar gevşeme yaşayabiliriz.


Endekste 64.500 ve 64.750 seviyeleri gün içi işlemlerde direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Yukarı