İMKB Piyasa Beklentisi

31.07.2012

İMKB-100 Endeksi dün günün ilk bölümünde dar bantta hareket ederken, günün sonuna doğru güçlenen alımlar ile günü %1.02 oranında yükseliş ile 65.032 seviyesinden tamamladı.

ABD borsalarında ise ciddi bir değişim görülmedi. Asya piyasalarında ise HSBC, Hitachi ve Panasonic'ten gelen iyi bilançoların etkisiyle ve merkez bankalarının harekete geçeceği beklentileriyle yükseliş hareketine devam ediyor. ABD piyasaları, iki günlük yükselişin ardından, yatırımcıların merkez bankaları toplantıları ve ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde temkinli bir tutum sergilemelerinden dolayı az da olsa geri çekildi. Avrupa borsalarında ECB'nin tahvil alımı yapacağı beklentileri piyasalardaki olumlu havanın sürmesini sağlıyor. Piyasalar dünü de %1,25 - %2,00 aralığında yükselişlerle kapadı.

Bugün için yoğun veri akışı bizi bekliyor. İçeride saat 10'da açıklanacak olan Haziran ayı Dış Ticaret verisi açılışta İMKB üzerinde etkili olacaktır. Piyasa beklentisi 8,2 milyar Dolar, bizim beklentimiz ise 8,8 milyar Dolar civarında gelmesi yönünde. Yurt dışında ise saat 9:00'da açıklanacak olan Almanya perakende satışlar ve 10:55'de gelecek işsizlik verilerinin yanı sıra saat 12:00'daki Euro Bölgesi enflasyonu ve işsizlik rakamları başta Avrupa borsaları üzerinde küresel piyasalar üzerinde etkili olacaktır. ABD'de ise bugün itibariyle açıklanacak olan Kişisel gelirler, ABD Çekirdek PCE, ABD Chicago PMI, ABD Tüketici güven endeksleri Fed toplantısı öncesi önemli veriler olacak.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında ortalama %0.50-%1.17 arasında değer artışlarının olduğunu gözlüyoruz. ABD vadelilerinde ise %0.32 oranında yükseliş görülüyor. Avrupa borsalarında ise alıcılı bir başlangıç bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki dünü %7.77'ten tamamlayan gösterge tahvilin faizi, bugün ise %7.75-7.74 bandında işlem görüyor.

Güne alıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 65.000 seviyesinin üzerinde 65.500 ve 66.000 seviyeleri kısa vadeli dirençler olaraktır. Bazı kısa vadeli göstergelerin aşırı alım seviyelerine yaklaşmasına rağmen şimdilik net bir bozulma görülmüyor. Endekste 64.500 seviyesinde gün içi işlemlerde ilk destek konumunda olacaktır.

Yukarı