İMKB Piyasa Beklentisi

30.07.2012

İMKB-100 Endeksi geçtiğimiz haftanın son gününü %0.83 oranında değer kazancı ile tamamlarken, haftalık bazdaki değer kazancı %4,17 oranında gerçekleşti. Geçtiğimiz haftayı Avrupa ve ABD borsaları da yükseliş ile kaparken, Euro/Dolar paritesi de zayıf tepki hareketi ile 1,2390 seviyesini test etti.

Asya borsaları AB liderlerinin Euro Bölgesi krizinin çözümü için her şeyi yapmaya hazır olduklarını söylemelerinin ardından yükseldi. Eurogroup Başkanı Juncker'in Pazar günü AB üyelerinin, kurtarma fonunun ve ECB'nin Euro'yu korumak için en kısa zamanda harekete geçeceğini söylemesi piyasalara olumlu yansıdı. Yatırımcıların, bu hafta gerçekleşecek olan FED, ECB ve İngiltere MB toplantılarında piyasaları kurtarmak için adımlar atılacağı beklentileri arttı. Ayrıca ABD'den geçen hafta gelen olumsuz ekonomik veriler ve bu sabah Japonya'dan gelen olumsuz sanayi üretimi verisi merkez bankalarının harekete geçeceği beklentilerinin artmasına katkıda bulunuyor. Yatırımcılar özellikle FED'in 1 Ağustos'ta üçüncü niceliksel gevşeme planını ortaya koymasını bekliyor.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında ortalama %0.30-%1.4 arasında değer artışlarının olduğunu gözlüyoruz. ABD vadelilerinde ise %0.25 oranında kayıp görülmesine rağmen, Cuma günü İMKB kapanışının üzerinde. Avrupa borsalarında ise alıcılı bir başlangıç bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki Cuma gününü yatay kapanış ile %7.78'ten tamamlayan gösterge tahvilin faizi, bugün ise %7.78 seviyesinde işlem görüyor.

Endekse teknik olarak baktığımızda ise Perşembe günü yaşanan agresif yükseliş sonrasında Cuma gününü de yükseliş ile kapatan endeksin son 1 yılın zirvesi olan 63.600 seviyesinin üzerinde 2 gün üst üste kapanış yaşanması olumlu. Ayrıca kısa vadeli göstergelerden sonra orta vadeli göstergelerinde Al konumuna geçiş yönünde hareket etmesi endekste yükseliş hareketinin devamını destekler konumda. Yeni haftada 63.600'ü destek seviyesi olarak izleyeceğiz ve bu seviyenin üzerinde yükseliş hareketinin gücünü korumasını beklemekteyiz. Yükseliş hareketlerinde 66.300 haftalık işlemlerde ilk direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin de geçilmesi halinde 67.600 seviyesine kadar yükselişin devamı görülebilir.

Yukarı