İMKB Piyasa Beklentisi

23.07.2012

Geçtiğimiz haftayı, Cuma gününe kadar olan ve Cuma günü olmak üzere iki ayrı kısımda ele alarak analiz etmek gerektiğini düşünüyoruz. Hatta Cuma gününü de öğleden önce ve sonra olarak ikiye ayırmak gerekiyor.

İMKB-100 Endeksi Cuma gününe kadar sadece 322 puan değişim göstermiş ve sadece %0.5 oranında gerilemişken, Cuma günü %0.88 düştü ve haftayı %1.4 ekside tamamladı. Bu haliyle Cuma öğleden önceye kadar yurt dışı piyasaların gerisinde kalan bir performans sergileyen İMKB-100 Endeksi, öğleden sonra yurt dışında satışların oldukça sertleşmesi nedeniyle bir miktar olumlu yönde ayrıştı. Ancak hafta bazında bakıldığında ABD, Avrupa ve Gelişmekte Olan Ülke borsalarının tümünün gerisinde kaldı.

Cuma günü %1.0 düşen ABD borsaları, hafta bazında %0.44 değer kazanırken, gelişmekte olan ülke borsaları da %0.8 yükseldi. Avrupa borsaları ise Cuma günü %1.0'in üzerinde değer kaybetmelerine karşın, Stoxx Europe Endeksinin haftalık kazanımı %0.8 oldu ve yedinci haftayı da peş peşe artıda kapatmayı başardı. İspanya ve İtalya borsaları ise Cuma günü sırasıyla %5.8 ve %4.4 oranında çakıldılar ve hafta bazında %6.3 ve %4.7 oranında değer kaybettiler.

Geçtiğimiz hafta 10-yıllık tahvil faiz oranları, Cuma gününe kadar İtalya'da gerileme, İspanya'da ise yükselme eğiliminde hareket etti. Ancak Cuma günü her iki ülkenin tahvil faiz oranları sıçradı. Pazartesi'den Cuma'ya İtalya'da 10 baz puan gerileyen 10-yıllık tahvil faiz oranları, Cuma günü 15 baz puan birden yükselerek haftayı %6.15'den kapattı. İspanya'da ise zaten hafta boyunca 25 baz puan yükselmiş olan 10-yıllık tahvil faiz oranları, Cuma günü 25 baz puan birden yükseldi ve haftayı Euro'ya geçilen tarihten itibaren en yüksek olan %7.27 seviyesinden tamamladı. Cuma günü Avrupa'da başlayan ve oradan da global piyasalara yansıyan yoğun satış dalgasının arkasında, Vodafone'un zayıf gelen kârı, ECB'nin Yunan bonolarını teminat olarak kabul etmeyeceği açıklaması, İspanya ekonomisinin 2013 yılında da daralmaya devam edeceği ve Valencia eyaletinin ise yardım için başvuracağı haberleri etkili oldu.

Yurt içinde gösterge tahvilin faizi hafta boyunca 18 baz puan gerileyerek %7.77 oldu. Dolar kuruna baktığımızda ise 100-günlük HO'sının son bir ay içinde yedi kez destek olarak çalıştığını ve son altı hafta boyunca da Bollinger Band orta çizgisinin hemen üzerinde kapandığını görüyoruz. Bugün itibarıyla 1.8170 seviyesine yükselen dolar kurunun, 1.8155 direncini aşmasına bağlı olarak, ilk etapta 1.8250 seviyesine doğru tepki verebileceğini tahmin ediyoruz.

Asya borsalarında Cuma günkü sert satışların bir yansıması olarak ortalama %1.0-%1.5 arasında değer kayıpları yaşanıyor. ABD vadelileri %0.50 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %1.0'e yakın satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasada Cuma günü 2 baz puan yükselen ve %7.77'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.74 -%7.79 bandından geçiyor.

Bugün satıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin, son yükseliş dalgasının %23.6 ilk Fibo. düzeltmesinin geçtiği 61.300 desteğinin üzerinde kalıp kalamayacağını takip edeceğiz.

Yukarı