İMKB Piyasa Beklentisi

20.07.2012

Yurt dışında Avrupa ve ABD borsaları sırasıyla %0.85 ve %0.28 oranında yükseldiği halde İMKB-100 Endeksi dün %0.17 oranında değer kaybetti.

Avrupa borsaları olumlu gelen şirket bilançoları eşliğinde dün de değer kazanırken ve yedinci hafta da kesintisiz yükselmeye devam ederken, ABD borsaları da açıklanan zayıf imalat ve istihdam verilerine karşın güçlü kalmayı sürdürdü. Diğer yandan İMKB-100 Endeksi, hafta başından itibaren bakıldığında toplamda sadece 322 puana karşılık gelen %0.5 oranında oldukça sınırlı bir değişim gösterdi. Zayıf işlem hacmi ile dar bir işlem bandı içinde hareket eden endeks, sıkışmasını ne yöne doğru tamamlayacağına dair kararsızlığını halen koruyor. Ancak endeksin hafta ortasından itibaren yurt dışı piyasaların gerisinde kalıyor olmasını bir zayıflama sinyali olarak değerlendiriyoruz.

Yurt dışında dün İspanya'ya ilişkin oldukça yoğun bir haber akışı yaşandı. Önce İspanya Hazinesi tarafından düzenlenen ihaleler takip edildi. İhalelerde borçlanma maliyetlerinin artması ve kamu harcamaları için hazinenin elinde yeterli kaynak olmadığı yönündeki haberler, piyasalarda bir miktar moralleri bozdu. İspanya bankalarına sağlanacak mali yardımın Almanya parlamentosunda onaylanması ise yeniden morallerin düzelmesini sağladı. Ancak Almanya Maliye Bakanı Scheauble, İspanya'nın borçlarını geri ödeyememe riski ve ülkenin bazı bankalarında devam eden zayıflık nedeniyle Euro bölgesi borç krizinin yayılabileceği konusunda uyardı. İspanya Hükümetinin 11 Temmuz'da açıkladığı ve 2015 yılına kadar kamu sektöründe 65 milyar euroluk tasarrufu öngören yeni kesinti paketi ise Meclis'te kabul edildi. Bugün de saat 13:00'te başlaması beklenen Euro bölgesi maliye bakanları toplantısında ise İspanya'ya sağlanacak 100 milyar EUR tutarındaki kredinin onaylanması bekleniyor. Ancak İspanya hükümetinin söz konusu kredinin ne kadarına ihtiyaç duyacağı ise bankacılık sektöründe sürdürülmekte olan detaylı denetim raporlarının sonuçlarının ardından belli olacak. Bu konudaki gelişmelerin ise Eylül-Ekim aylarından önce sonuçlanması beklenmiyor.

Yurt içinde ise Para Politikası Kurulu piyasaların hafta başından beri beklediği toplantısında, kısa vadeli faizleri ve faiz koridorunu sabit bırakırken; TL yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tutulabilecek oranını yüzde 50'den 55'e çıkardı. TCMB'nin borç verme oranında indirime gitmemesinin şahince bir tutum sergilediği anlamına gelmediğini düşünüyoruz. Günlük politika faizinin son bir buçuk ayda 200 baz puandan fazla düşürülmesi ile zaten halihazırda önemli bir gevşemenin sağlandığını görüyoruz. Ayrıca duyuru metninden çıkarılan "ek sıkılaştırma" ifadesinin de TCMB'inin, enflasyon ve kur konusunda son dönemde kendisini daha rahat hissetmesinin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında ortalama %0.50-%1.25 arasında kayıplar olduğunu gözlüyoruz. ABD vadelileri %0.30 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.20 satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki dün 8 baz puan gevşeyen ve %7.75'ten kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.72 -%7.76 bandından geçiyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin 62.000 desteğinin üzerinde kalıp kalamayacağını takip edeceğiz.

 

Yukarı