İMKB Piyasa Beklentisi

17.07.2012

İMKB-100 endeksi dün oldukça sıkışık bir seyrin ardından günü neredeyse hiç değişim göstermeden tamamladı. Banka Endeksi %0.22 oranında sınırlı bir gerileme gösterirken, Sanayi Endeksi ise %0.19 oranında sınırlı bir yükseliş sergiledi. Son dönemde oldukça sıkışık bir seyir izlediği göze çarpan endeksin, teknik açıdan aşağı ya da yukarı yönde sert bir hareket öncesinde olduğunu düşünüyoruz.

Aslında benzer bir sıkışmanın küresel borsaların genelinde yaşandığı göze çarpıyor. Genel olarak bakıldığında Dünya Endeksi dün %0.02 gerilerken, gelişmekte olan ülkeler endeksi %0.06 yükseldi. Avrupa borsaları dün ortalama %0.2 oranında minimal bir yükselişle yedinci haftaya da artıda başlarken, ABD borsaları ise Citibank'ın 2ç12 kârının beklentilerin üzerine gelmesine rağmen, açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerin altında kalması nedeniyle %0.24 oranında düştü.

IMF'nin dün açıkladığı ekonomik görünüm raporunda 2012 yılı küresel büyüme tahmini %3.5 olarak korunurken, 2013 yılı ise %4.1'den %3.9'a revize edildi. Euro bölgesi için 2012 büyüme tahmini -%0.3'te sabit tutulurken, 2013 yılı ise %0.9'dan %0.7'ye düşürüldü.

ABD'de açıklanan zayıf perakende satışlar verisi ve IMF'nin küresel büyüme tahminlerini düşürmesi nedeniyle bugün Bernanke'nin yapacağı konuşma öncesi Fed'in para politikasını gevşeteceğine yönelik beklentiler güçlendi. Diğer yandan Euro bölgesinin kalıcı kurtarma fonu (ESM) üzerindeki belirsizlik devam ediyor. Almanya anayasa mahkemesi ESM ve euro bölgesi bütçe kurallarının Alman yasalarına uygun olup olmadığına yönelik olarak 12 Eylül'den önce görüş bildiremeyeceğini açıkladı. Kurtarma fonunun devreye girmekte gecikmesi, İspanya ve İtalya gibi ağır borç yükü altındaki ülkelerin borçlanma maliyetleri üzerinde baskı oluşturuyor. İtalya ve İspanya 10-yıllık tahvil faiz oranları dün sırasıyla 6 ve 17 baz puan yükselerek 6.12 ve 6.80 seviyelerinden kapandı. Bugün de İspanya'nın 12 ve 18 aylık kısa vadeli tahvili ihalesi bulunuyor.

Bugün Asya borsalarında ortalama %0.50'nin üzerinde değer artışları olduğunu izliyoruz. ABD vadelileri %0.40 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50 civarında alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasada dün 1 baz puan gevşeyen ve %7.94'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.91 -%7.94 bandında işlem görüyor.

Piyasaların odağında Fed Başkanı Bernanke'nin saat 17.00'de Senato'da yapacağı ABD'nin ilk yarı-yıl ekonomik görünümüne ilişkin sunumu yer alıyor.

Bugün hafif yükselerek açılmasını beklediğimiz endeksin, 63.000 direncinin etkili olmaya devam edeceğini beklemekle birlikte Bernanke'nin sunumu öncesinde pozitif eğilimli sıkışık bir seyrin izlenebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı