İMKB Piyasa Beklentisi

16.07.2012

İMKB-100 endeksi son 6 haftayı artıda tamamlamasının ardından geçtiğimiz haftayı %0.19'luk minimal bir kayıpla ekside tamamladı. Bir önceki hafta USD bazında yataya yakın ekside kapatan endeks, dolar kurunun hafta içinde %0.38 gerilemesi nedeniyle USD bazında yükseldi. Döviz sepeti bazında ise 7. haftayı da artıda tamamlamayı başardı.

Avrupa borsaları ise DAX Endeksinin %2.3 değer kazanmasının etkisiyle 2010-Nisan ayından bu yana en uzun kesintisiz yükselişini sergiledi ve %0.7 ile 6. haftayı da peş peşe artıda kapattı. İspanya ve İtalya borsaları ilse düştü. Ancak İtalya'nın kredi notunun Moody's tarafından iki kademe birden indirilmesine rağmen, borçlanma maliyetleri geriledi. 10-yıllık tahvil faiz oranları, İtalya ve İspanya'da hafta içinde 15 ve 20 baz puan yükselmelerine rağmen, sırasıyla 23 ve 8 baz puan gevşeyerek haftayı tamamladı. Bunda finansal kuruluşların ECB'de O/N olarak tuttukları mevduatların 808 milyar EUR'dan, 325 milyar EUR'ya gerilemesinin tahvil piyasalarına fon akışı olarak yansıyacağı beklentisi etkili oldu. Yurt içinde de gösterge tahvilin faizi geçtiğimiz hafta içinde 7 baz puan gerileyerek, 7. haftayı da düşüşle tamamladı.

Bu haftanın gündemine baktığımızda yurt içinde Politikası Kurulu (PPK) toplantısının yurt dışında ise Fed Başkanı Bernanke'nin salı ve çarşamba günleri Senato ve Kongre'de yapacağı ABD ekonomik görünümüne ilişkin 2012 ilk yarı-yıl sunumunun ana başlıklar olduğunu görüyoruz. Sonuçları 19 Temmuz saat 14:00'te açıklanacak PPK toplantısında ağırlıklı olarak TL cinsi zorunlu karşılıkların döviz ve altın tutulabilecek üst sınırında artış beklenirken, ankete katılan ekonomistlerin üçte birinden fazlası ise %11 olan faiz koridorunun üst bandında indirim olacağını öngörüyor. Fed'in yapacağı konuşmada ise III. parasal genişlemeye ilişkin ipuçlarının sinyali aranacak.

Bugüne baktığımızda Japonya'nın tatil nedeniyle kapalı olduğu Asya borsalarında, Cuma günü %1.0'in üzerinde yükselerek kapanan ABD ve Avrupa borsalarının ardından, sınırlı yükselişler olduğunu görüyoruz. Hindistan borsası ise hafif ekside işlem görüyor. ABD vadelileri %0.20 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki Cuma günü 3 baz puan yükselen ve %7.95'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.92 -%7.95 bandından geçiyor.

İMKB'de bugün 2Ç12 net kârını açıklayacak TTKOM ile birlikte bilanço sezonu açılıyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde döviz açık pozisyonundan kaynaklanan kur farkı giderleri nedeniyle düşük kâr açıklayan TTKOM'un baz etkisi nedeniyle 2Ç12 kârının %31 artışla 675 mn TL'ye yükseleceği tahmin ediliyor. (YF: 620 mn TL). Ancak gelir artışının %4 ile sınırlı kalacağı ve FAVÖK rakamındaki artışın ise %1.0'in altında kalacağı öngörülüyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, günü 62.500 seviyesinin üzerinde kapatıp kapatamayacağını izliyoruz.

 

Yukarı