İMKB Piyasa Beklentisi

13.07.2012

İMKB-100 endeksi dün %1.15 düştü; Banka ve Sanayi Endeksleri sırasıyla %1.99 ve %0.55 oranında değer kaybetti. Teknik açıdan bir süredir tipik yorgunluk belirtileri göstermekte olan endeksin, bir önceki gün mum grafiklerinde oluşan ayı formasyonu dün teyit oldu. Beklendiği gibi gün boyunca satış baskısı altında kalan endeks, ortalama sırasıyla %0.87 ve %0.49 oranında değer kaybeden Avrupa ile ABD borsalarına görece olumsuz ayrıştı. Kâr satışlarında

Piyasaların merakla beklediği Çin'in 2Ç12 büyüme verisi geçen yılın aynı dönemine göre %7.7 olan beklentilerin hafif altında %7.6 seviyesinde açıklandı. Açıklanan veri, altı çeyrek dönem boyunca yavaşlayan Çin ekonomisinin, 2012 yılının tümüne bakıldığında 1999'dan bu yana en zayıf performansı göstereceğine işaret ediyor. Söz konusu veri öncesinde kesintisiz altı gündür gerileyen Asya ve ABD borsalarında bugün bir miktar tepki alımları olduğu göze çarpıyor. Bu durumu verinin olumsuz gelme ihtimalinin önceden fiyatlanması olarak yorumluyoruz. Ayrıca 200-günlük HO'ları etrafında işlem görmekte olan ABD vadelilerinin de tipik bir tepki yükselişi sergiledikleri anlaşılıyor.

Bugüne baktığımızda İtalya'nın kredi notunun Moody's tarafından iki kademe birden indirilerek A3'ten Baa2'ye düşürüldüğünü görüyoruz. İtalya'nın kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin sadece iki basamak üzerinde olması nedeniyle borçlanma maliyetlerinin yükselebileceğine dikkat çekiliyor. Haberin ardından 1.2167 seviyesine kadar gerileyen EUR/USD paritesi, şu saatlerde ise 1.2210 seviyesinden işlem görüyor.

Finansal kuruluşların ECB'de O/N olarak tuttukları mevduatların bir önceki günkü 808 milyar EUR seviyesinden dün 325 milyar EUR seviyesine yaklaşık %60 oranında gerilemesi ise bir başka önemli bir nokta olarak göze çarpıyor. ECB'de şu anda tutulan mevduatların son yedi ayın en düşük seviyesine karşılık gelmesi, geçtiğimiz hafta ECB'nin O/N mevduatlara uyguladığı %0.25'lik faiz oranını kredi arzını genişletmek amacıyla sıfırlamasının etkili olduğunu gösteriyor. Ancak henüz yurt dışı piyasalardaki kararsızlık temasının henüz tam olarak ortadan kalkmamış olması nedeniyle agresif pozisyon almadan ve riskleri sınırlı tutarak piyasaların izlenmesi gerektiğini düşünmeye devam ediyoruz.

Bugün Asya borsalarında ortalama %0.25-%0.5 arasında değer artışları olduğu izleniyor. ABD vadelileri %0.40 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50-%0.75 arasında alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki dün de 2 baz puan yükselen ve %7.92'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.89 -%7.96 bandından geçiyor.

Bugün 62.500 seviyesinin üzerinde açılmasını beklediğimiz endeksin, günü bu seviyenin üzerinde kapatıp kapatamayacağını izliyoruz; 63.000 direncinin ise gün içinde etkili olacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı