İMKB Piyasa Beklentisi

12.07.2012

İMKB-100 Endeksi bir önceki gün olduğu gibi dün de 2012 yılı zirvesi olan 63.616 direncine oldukça yaklaştı, ancak aşmakta başarılı olamadı. Gün içi en yükseğinden dün %0.8 oranında uzaklaşarak kapanan endeks, bir önceki gün ise %0.7 oranında uzaklaşarak kapanmıştı. Teknik açıdan tipik yorgunluk belirtileri gösteren endekste dünkü kapanış itibarıyla mum grafiklerde "Harami" olarak adlandırılan bir ayı formasyonu oluşurken, VOB Endeks kontratlarında ise kararsızlık ifade eden "Harami Cross" formasyonu oluştu. Bu oluşumlar gün içindeki yüksek oynaklığa ve hareketliliğe karşın kapanış itibarıyla açılış fiyatlarına göre önemli bir değişimin olmadığı durumlarda yaşanmaktadır ve peş peşe birkaç gün boyunca görülmesi halinde var olan trendin değişebileceğine işaret etmektedir. Dolayısıyla olası bir trend dönüş sinyaline karşı agresif pozisyon almadan ve riskleri sınırlı tutarak piyasaların yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Global borsalara baktığımızda da kararsızlık temasının mevcut olduğunu görüyoruz. Gün boyunca artı ve eksi seviyeler arasında sıklıkla geçiş yapan endeksler, gün sonu itibarıyla açılış fiyatlarına göre önemli bir değişim göstermeden kapanıyor. Avrupa borsaları dün ortalama %0.5 artı ve %0.5 eski seviyeler arasında hareket etmesinin ardından günü %0.2 yükselerek kapatırken, ABD borsaları da üst üste beşinci günü düşüşle kapattı. Gün içinde %0.3 yükselen SP500 Endeksi, FED'in Haziran ayı toplantısına ait tutanakların açıklanmasının ardından %0.6 düştü ve kapanış itibarıyla "sıfır" değişim gösterdi. Fed tutanaklarında sınırlı sayıda Fed yetkilisinin parasal genişleme fikrine sıcak baktığı ve daha fazla ekonomik destek sağlanması için önce koşulların daha kötüleşmesinin gerektiği vurgulandı. Piyasalardaki genel kanı ise Fed tutanaklarının parasal genişleme sinyalini içereceği yönündeydi.

Öte yandan merkez bankalarının son dönemdeki parasal gevşeme operasyonları dikkat çekmeye devam ediyor Geçtiğimiz hafta Avrupa, Çin ve İngiltere merkez bankalarından gelen eş zamanlı faiz indirimi ve tahvil alım programının genişletilmesi yönündeki adımların ardından dün de Brezilya merkez bankası, politika faizini 50 baz puan indirerek tarihi en düşük %8.0 seviyesine çekti. Faiz oranlarını sekizinci kez düşüren Brezilya'nın ardından bugün de Güney Kore merkez bankasından sürpriz faiz indirimi geldi. Japonya'da ise faiz oranları %0.1 seviyesinde sabit tutuldu. İtalya ve İspanya 10-yıllık tahvil faiz oranları dün de gerilemeye devam etti. Bir önceki gün sırasıyla 15 ve 25 baz puan nispetinde olan düşüşler dün de 14 ve 23 baz puan olarak gerçekleşti.

Asya borsalarında Güney Kore'den gelen sürpriz faiz indirimi kararının ekonominin kötüleştiği yönünde algılanması ve Avustralya'da istihdamın azaldığını gösteren verinin ardından bugün ortalama %1.0-%1.5 arasında değer kayıpları olduğu izleniyor. ABD vadelileri %0.25 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.40 civarında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki dün de 3 baz puan gerileyerek %7.90'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.89 -%7.92 bandından geçiyor. Hatırlanacağı üzere gösterge tahvilin faizi son 12 günün 11'inde düşüş kaydetti ve diğer tek günde ise yatay kaldı.

Bugün %0.25-%0.50 arasında satıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin 63.000 seviyesinin altında kapanması halinde satış baskısının artabileceğini düşünüyoruz.

 

Yukarı