İMKB Piyasa Beklentisi

09.07.2012

Hatırlanacağı üzere küresel piyasalar, bir önceki haftanın son gününde, ikinci çeyrek dönemin bilanço kapanışlarının da etkisiyle, sert yükselmiş ve haftayı artıda tamamlamayı başarmıştı. Tek bir günde USD bazında %3.0 yükselen Dünya Endeksi, haftayı %2.5 artıda tamamlamıştı. Geçtiğimiz haftanın son gününde ise tersi bir gelişme yaşandı. İngiltere, Avrupa ve Çin merkez bankalarından gelen eş zamanlı parasal gevşeme adımlarına rağmen, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması nedeniyle Dünya Endeksi cuma günü %1.0 düştü ve haftayı %0.5 ekside tamamladı.

ABD borsaları haftayı %0.5 ekside tamamlarken, Avrupa borsaları USD bazında %1.7 gerilemesine rağmen EUR bazında %0.6 değer kazandı ve üst üste beşinci hafta da yükselmiş oldu. Ancak İtalya ve İspanya borsaları sırasıyla %3.8 ve %5.1 oranında düştü ve 10-yıllık tahvil faiz oranları da 24 ve 56 baz puan yükselerek sırasıyla %6.03 ve %6.96 seviyelerinden kapandı.

İMKB-100 Endeksi ise cuma günü diğer tüm dünya borsalarındaki negatif seyre meydan okurcasına günü %1.3 değer kazancı ile tamamladı ve hafta bazında %0.4 oranında yükselerek, altıncı haftayı da artıda tamamlamayı başardı. Ancak endeks eğer ağırlıklı ortalama fiyatlar üzerinden kapanmış olsaydı, %1.2 yükselmek yerine %0.65 oranında düşecekti ve haftayı ekside tamamlamış olacaktı. Sonuç olarak geçtiğimiz hafta kapanışıyla birlikte endeks, 2012 yılında gördüğü TL bazındaki 63.616 zirvesine biraz daha yaklaştı. Ancak dolar kurunun hafta içinde %0.5 değer kazanması nedeniyle USD bazındaki zirvesinden ise bir miktar uzaklaştı. Diğer yandan takip ettiğimiz döviz sepeti bazındaki zirvesini aşmayı başardı.

Petrol fiyatları bir önceki hafta cuma günü tek bir günde %6.0 yükselmişti, geçtiğimiz cuma ise %2.5 düştü ve haftayı yatay tamamladı. 1.23'ün altına gerileyen EUR/USD paritesi ise haftayı %2.9 kayıpla ve son iki yılın en düşük seviyesinden tamamladı.

Bugün Asya borsalarında Cuma günü yurt dışı piyasalarda gözlenen sert satışların devamı olarak ortalama %1.0 oranında değer kayıpları yaşanıyor. ABD vadelileri %0.25 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 4 baz puan gerileyen ve %8.02'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.93 -%8.00 bandından geçiyor.

Bugün yurt içinde saat 10:00'da Sanayi Üretimi verisi yakından takip edilecek, yurt dışında ise Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı sonuçları ile saat 15:30'daki ECB Başkanı Draghi'nin konuşması bekleniyor.

Bugün hafif gerileyerek açılmasını beklediğimiz endeksin, saat 10:00'da açıklanacak Sanayi Üretimi verisine bağlı bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı