İMKB Piyasa Beklentisi

04.07.2012

İMKB-100 Endeksi, son iki gündür negatif yönde ayrıştığı yurt dışı borsalar ile dün uyumlu bir seyir izledi ve %1.24 değer kazandı. Banka ve Sanayi Endeksleri sırasıyla %2.03 ve %1.4 oranında yükselirken, endeks de 3 Nisan tarihinde 63.616 puan ile gördüğü 2012 yılı zirvesini döviz sepeti bazında %0.7 oranında aştı. Söz konusu zirve, TL ve USD bazında bakıldığında ise dünkü kapanışa göre halen sırasıyla %1.4 ve %2.1 yukarıda bulunuyor.
Cuma günü son zamanların en sert yükselişini sergileyen Avrupa borsaları, bir önceki gün olduğu gibi dünde değer kazanarak soluksuz yükselişine devam etti ve son iki ayın en yüksek seviyesinden kapandı. İtalya ve İspanya 10-yıllık tahvil faiz oranları ise sırasıyla 11 ve 8 baz puan daha geriledi.
ABD borsaları ise yarım gün açık kaldığı günde beklentilerin üzerinde gelen fabrika siparişleri verisinin ve %3.5 oranında yükselerek yeniden 100 doların üzerine çıkan petrol fiyatlarının olumlu etkilediği enerji sektörü hisselerinin öncülüğünde %0.70 yükseldi. Yükselişlerin yarısı kapanıştan önceki son 12 dk. içinde gerçekleşti, diğer yarısı ise yurt içi piyasaların açık olduğu saatte görüldü.

Borsalarda genel olarak emtia fiyatlarındaki yükselişin ilgili sektör hisselerini olumlu etkilediği bir gün yaşandı. ABD'de dün en fazla değer kazanan sektör %2.2 yükselen enerji sektörü olurken, takip eden sektör ise %1.4 ile metal sektörü oldu. Bankacılık sektörü %0.44 değer kazanırken, telekom ve sağlık sektörleri ise geriledi.

Petrol fiyatlarındaki yükselişte İran nedeniyle artan jeopolitik riskler etkili oluyor. İran, kendisine saldırma tehdidinde bulunan İsrail'i vurabilecek orta menzilli füze testini başarıyla test ettiğini açıklayarak batı ülkeleri ile arasındaki gerilimi artırırken, petrol ticaretine uygulanan yaptırımlara karşılık olarak dünya petrol ihracatının üçte birinin çıkış noktası olan Hürmüz Boğazı'nı kapatma tehdidinde bulunuyor.

Son altı gündür aralıksız yükselen Asya borsalarında bugün ortalama %0.30 civarında yükselişler olduğu gözleniyor. Çin'de açıklanan resmi hizmetler PMI verisinin 56.7 ile son ayın en iyi ikinci değerini almasına rağmen Şanghay borsası hafif ekside işlem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise karışık açılması bekleniyor. İngiltere'nin hafif düşüş ile Almanya ve Fransa'nın ise hafif yükselişle güne başlaması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 13 baz puan gevşeyen ve %8.31'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.26 -%8.30 bandından geçiyor.

Yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, ABD borsalarının tatil nedeniyle kapalı olması nedeniyle, işlem hacminin sığ kalacağı sıkışık bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı