İMKB Piyasa Beklentisi

29.06.2012

İMKB-100 Endeksi dün %0.59 oranında sınırlı bir değer kaybı ve 2.000 milyar TL'nin üzerindeki işlem hacmiyle 60.822 puandan kapandı ve gelişmekte olan piyasalarının üzerinde performans göstermeye devam etti. Dolar kuru Suriye sınırına asker gönderilmesi ve EUR/USD paritesindeki geri çekilmenin etkisiyle gün içinde bir ara 1.834 seviyesine kadar yükseldi. Merkez Bankasının ilerde daha gevşek para politikası izleyebileceği yönündeki beklentilerin yanı sıra bir önceki gün Fitch'in not artıracağı söylentisinin kredi derecelendirme kuruluşunun yaptığı son açıklamalar ile geçersiz kalması bunda ayrıca etkili oldu. Gösterge tahvili faizi ise gevşemeye devam etti.

Yurt dışında ise Avrupa'da İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi çevre ülkelerin borsaları dün yükseliş kaydettiği halde Almanya, Fransa, İngiltere gibi merkez ülkelerin borsalarının değer kaybetmesi dikkat çekti. ABD'de ise kapanıştan 1.5 saat öncesine kadar %1.40 değer kaybı ile işlem gören borsalar günü sadece %0.20 ekside tamamladı. Obama'nın desteklediği ve tüm Amerikalılarının sağlık sigortasına sahip olmasını şart koşan aksi halde para cezasına çarptırılmasını öngören yasanın dün Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması, ekonomiye ek yükler getireceği kaygısıyla ABD borsalarının gün boyunca sert satıcılı seyretmesine neden oldu. Ancak kapanışa 1.5 saat kala AB Zirvesinden gelen haberler sonrasında %1.0'in üzerinde yükselen ABD borsaları günü sınırlı değer kayıpları ile tamamladı.

Avrupalı liderler Euro bölgesi bankaları için ortak bir denetim mekanizmasının oluşturulması ve bankaların sermayelerinin kurtarma fonu aracılığıyla doğrudan güçlendirilebilmesi konusunda anlaştı. Bu yılın sonuna kadar ECB'nin de dahil olduğu ortak bir denetim mekanizmasının kurulması ve bankalar ile ülke hükümetleri arasındaki kamu borcunu artıran kısır döngünün aşılması hedefleniyor. Üst otoritenin oluşması halinde AB bankalarının ESM'e doğrudan erişimi mümkün olabilecek ve bu sayede bankalar doğrudan sermayelendirilebilecek. Bu durum özellikle İtalya ve İspanya tarafından borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek için dile getirilen acil eylem çağrısının karşılık bulduğu anlamına geliyor. Anlaşmanın kapsamına göre AB kurtarma fonları, ilâve bir ekonomik reform ya da bütçe kesintisi koşulu dayatmadan sorunlu ülkelerin tahvil piyasalarına istikrar kazandırmak için kullanılabilecek ve bankalar için verilecek krediler kamu borcu dışında tutulabilecek. Anlaşma haberinin üzerine EUR/USD paritesi iki saat içinde %1.5 değer kazanarak 1.2627 seviyesini yükselirken, vadeli hisse senetleri piyasalarına da olumlu yansıdığı gözleniyor. Artan risk iştahı ile birlikte bugün özellikle İspanya ve İtalya tahvil piyasalarına yansıması takip edilecek.

Asya borsalarında bugün %1.50-%2.0 arasında yükselişler olduğu izleniyor. ABD vadelileri %1.2 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %1.5-%2.0 arasında yükselerek açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 4 baz puan gevşeyen ve %8.61'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.56 -%8.58 bandından geçiyor.

Bugün endeksin %1.0 civarında yükselerek açılmasının ardından yurt dışı piyasaların bir miktar gerisinde kalan performans sergileyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı