İMKB Piyasa Beklentisi

28.06.2012

İMKB-100 Endeksi dün %1.76 değer artışıyla günü tamamladı. Bir önceki gün haftalık ortalamasının altında kalan bir işlem hacmiyle "kritik" 60.000 direncinin üzerinde kapanan endeks, dün ise 2.739 mn TL'ye ulaşan ve haftalık ortalamasını %25 aşan bir işlem hacmiyle söz konusu seviyenin üzerinde kapanmayı başardı. Haziran ayı itibarıyla yılın ilk yarısının tamamlanıyor oluşu ve VOB'da da yakın vadeli kontratların vade sonu oluşu, ikinci çeyrek bilanço dönemine ilişkin kozmetik amaçlı işlemlerin gündeme gelmesine neden oluyor. Endeksin son beş haftadır aralıksız yükselişinin yanı sıra yaşanan Suriye gerginliğine rağmen son 19 işlem gününün sadece ikisinde ekside kapanmış olması dikkat çekiyor. Endeks, 2012 yılının Ocak-Şubat ayları arasındaki sert yükselişi esnasında ise dört hafta boyunca aralıksız değer kazanmıştı. Söz konusu dönemde beş hafta boyunca gerileyen gösterge tahvilin faizi, bu kez de benzer şekilde son beş haftadır geriliyor.

Yine ikinci seansın ortasından itibaren başlayan alımlarda bu kez Basel II'ye geçişin ardından TCMB nezdinde tutulan yabancı para zorunlu karşılıkların risk ağırlığının %0 olarak uygulanmaya devam edeceği haberi etkili oldu. Bankacılık sektörü yetkilileri Basel II'nin devreye girmesi ile birlikte daha önce 130-140 baz puanlık düşüş öngördükleri sermaye yeterlilik rasyolarında bu durumda 0.2 puan düşüş öngörüyor. Söz konusu haber üzerine ISCTR %5.6, YKBNK %4.9 ve VAKBN %3.2 yükseldi ve en çok işlem gören hisseler arasında yer aldı. Ayrıca Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırabileceği söylentisi de piyasalarda etkili oldu. Fitch'in Türkiye için verdiği not, yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan BB+'da bulunuyor. Hatırlanacağı üzere Fitch, Türkiye'nin pozitif olan görünümünü 23 Kasım 2011 tarihine durağana indirmişti.

Bugün yurt içinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, yurt dışında ise saat 16:00'da başlayacak ve iki gün sürecek olan AB Liderleri Zirvesi izlenecek. Zirvede AB üyesi ülkeler arasında (1) Finansal entegrasyon (2) Bütçe meselelerinde ortak alt yapı (3) Ekonomi politikalarında ise birlik sağlanması ile bunların (4) Demokratik ve hesap verilebilir olması yönünde kararlar alınması bekleniyor. Ortak Eurobond ihracı veya EFSF üzerinden borçlu ülkelerin tahvillerinin alımı gibi kritik konular hakkında ise Almanya'nın itirazlarını sürdürmesi nedeniyle somut bir adım atılması beklenmiyor. Gündemin ana başlığının ise bankacılık sektörünün entegrasyonu olacağı tahmin ediliyor.

Asya borsalarında bugün Japonya borsasında %1.0'i aşan bir yükseliş göze çarparken, diğer borsaların yatay seyrettiği gözleniyor. ABD vadelileri yatay hareket ediyor. Avrupa borsalarının da yatay açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 13 baz puan gevşeyen ve %8.65'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.60 - %8.57 bandından geçiyor. Bugün İtalya'nın düzenleyeceği 5 ve 10 yıllık tahvil ihalelerinde Merkel'in katı tutumunu sürdürmesi nedeniyle faiz oranlarının yükselmesi bekleniyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, sıkışık bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı