İMKB Piyasa Beklentisi

27.06.2012

İMKB-100 Endeksi, önceki gün altında kapandığı "kritik" 60.000 direncini dün birinci ve ikinci seans içinde iki kez aşmayı denediği halde başarılı olamamasının ardından kapanışa yarım kala güçlenen alımlarla üçüncü denemesinde aştı. Yurt dışı piyasalardaki zayıf seyir nedeniyle gün boyunca sıkışık ve dar bir bant içinde hareket eden endeks, saat 15:50'de günün en düşüğü olan 59.512 seviyesini görmesine rağmen, son yarım saat içinde %0.8 değer kazandı ve günü %1.09 oranında artıda 60.126 puandan tamamladı.

Endeksin 60.000 seviyesini, gerek kısa vadeli %61.8 Fibo. direncine gerekse uzun vadeli %50 Fibo. direncine karşılık gelmesi nedeniyle teknik açıdan önemsemekteydik. Son 16 işlem gününün 15'inde yükselmiş olan endeksin, 17. gün olan bir önceki gün Suriye gerginliğinin de etkisiyle 61.000 direncinin altında kapanmış olmasını, şu aşamada teknik açıdan ciddi bir zayıflık belirtisi olarak görmediğimizi belirtmiştik. Ancak endeks beklediğimizden de daha güçlü çıktı ve kâr satışlarının seans içinde karşılanması nedeniyle üst üste iki gün ekside kapanmadı. Diğer yandan dün oldukça sıkışık bir seyir izlemesi nedeniyle işlem hacmi 1.621 mn TL ile haftalık ortalamasının altında kaldı. Endeks ağırlığı en yüksek olan GARAN hissesi ise dün 6.80 seviyesinden kapanarak önceki gün altında kapandığı 6.68-6.70 desteğinden %1.6 oranında uzaklaştı.

Avrupa borsalarındaki ve bankacılık sektörü hisselerindeki kayıplar dün de sınırlı ölçüde devam ederken, İspanya ve İtalya 10-yıllık tahvil faiz oranlarındaki yükseliş sürdü ve sırasıyla %6.85 ve %6.17 seviyelerine çıktı.
ABD borsaları ise dün ortalama %0.49 yükseldi. Beklenenden düşük gelen tüketici güveni endeksine karşın, Case-Schiller konut fiyat endeksinin son bir yılın en düşük oranlı gerilemesini göstermesi bunda etkili oldu.

Bugün AB Liderleri Zirvesi öncesinde Merkel ile Hollande bir araya geliyor. İki liderin mevcut görüş ayrılıklarını gidermeye çalışacakları umuluyor. Ancak dün Merkel'in "Ben yaşadığım sürece AB ülkeleri borçlarını paylaşmayacak" şeklindeki demeci uzlaşı ihtimalini zayıflatıyor.

Asya borsalarında bugün ortalama %0.35 civarında değer artışları olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri yatay hareket ediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50 oranında artıda açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 14 baz puan gevşeyen ve %8.78'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.70- %8.73 bandından geçiyor.

Bugün İtalya'nın 9 milyar EUR satış hedefli kısa vadeli tahvil ihalesi izlenecek.

Bugün endeksin alıcılı açılmasının ardından 60.500 seviyelerinde kâr satışları ile karşılaşabileceğini düşünüyoruz.

Yukarı