İMKB Piyasa Beklentisi

26.06.2012

İMKB-100 Endeksi, dün ilk seansta üzerinde tutunmayı başardığı 60.000 seviyesinde ikinci seansta tutunamadı ve günü %1.61 değer kaybıyla 59.479 puandan tamamladı. Endeksin %61.8 Fibo desteğine karşılık gelen 60.000 seviyesini teknik açıdan önemsemekle birlikte geçtiğimiz son 16 işlem gününün 15'inde yükselmiş olan endeksin, Suriye ile yaşanan gerginlik atmosferi içinde 17. günde düşüş göstermiş olmasını şu aşamada ciddi bir zayıflık belirtisi olarak görmüyoruz. Günün ilk yarısında yurt dışı piyasalara görece oldukça dirençli kalmayı başaran ve 60.000 desteğini güçlü bir şekilde savunan endeks, özellikle günün ikinci yarısından itibaren direncini kaybetti. İspanyol bankalarının kredi notunun Moody's tarafından akşam saatlerinde düşürüleceği beklentisi ve ardından İtalya Bankalar Birliği Başkanının ECB'yi ikincil piyasada İtalyan tahvili almaya çağırması bunda etkili oldu.

Avrupa borsaları günü %2.0'ye yakın ekside tamamlarken, bankacılık sektörü hisseleri ise %3.0'ün üzerinde düştü. ABD borsaları ise %1.6 değer kaybetti. İspanya ve İtalya 10-yıllık tahvil faiz oranları, 20 baz puan kadar yükselerek sırasıyla %6.64 ve %6.00 seviyelerine çıktı. İspanya 10-yıllıkları geçtiğimiz hafta içinde ise %7.28 ile tarihi rekor seviyeye ulaşmıştı.

Bugün Başbakan Erdoğan'ın, TBMM'de saat 11:15'de başlayacak olan grup toplantısında Türkiye'nin Suriye ile ilgili izleyeceği yol haritası konusunda ayrıntılı açıklamalarda bulunacağı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Türkiye'nin 4. madde kapsamında olağanüstü toplantıya çağırdığı NATO toplantısının sonucu bekleniyor. NATO toplantısı bugün TSİ 11:00'de başlayacak ve basın açıklaması ise saat 12:30 sularında yapılacak.

Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşecek AB Liderleri Zirvesi öncesinde sızan bilgilere göre Almanya'nın itirazlarını sürdürmesi nedeniyle ortak Eurobond ihracı veya EFSF üzerinden borçlu ülkelerin tahvillerinin alımı gibi kritik konulara ilişkin somut bir adım atılması beklenmiyor. Gündemin ana başlığının ise bankacılık sektörünün entegrasyonu olacağı tahmin ediliyor.

Yunanistan'da Başbakanın ve Maliye Bakanının (rahatsızlığı nedeniyle dün istifa etmek zorunda kaldı) sağlık sorunları nedeniyle AB Liderleri Zirvesine katılması beklenmiyor. Troyka heyetinin de bu nedenle ziyaretinin ertelenmesi nedeniyle AB Liderleri Zirvesinde Yunanistan'a ilişkin bir karar alınması beklenmiyor. Hatırlanacağı üzere hafta sonunda Yunanistan'daki koalisyon hükümetinin ortakları mevcut kurtarma paketinin bazı noktalarının yeniden gözden geçirilmesi konusunda talepte bulunmayı kararlaştırmıştı. Bazı vergilerin kaldırılmasını, kamuda planlanan işten çıkarmaların ertelenmesini ve ilâve kemer sıkma tedbirlerinin ise iki yıl ötelenmesini isteyen koalisyon ortaklarının, bu taleplerine zirvede onay verilmeyeceği anlaşılıyor.

Asya borsalarında bugün ortalama %0.50 civarında değer kayıpları yaşanıyor. ABD vadelileri %0.15 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 12 baz puan yükselen ve %8.92'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.90-%8.93 bandından geçiyor. Bugün ayrıca İtalya'da enflasyona endeksli ve nispeten uzun vadeli, İspanya'da ise kısa vadeli tahvil ihaleleri izlenecek.

Yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, dün altında kapandığı 60.000'den geçen %61.8 Fibo. seviyesinin bugün ne ölçüde direnç işlevi göreceğini izleyeceğiz.

Yukarı