İMKB Piyasa Beklentisi

25.06.2012

İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta TL bazında %3.4, USD bazında ise %3.5 yükselerek üst üste dördüncü haftayı da gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarının üzerinde performans göstererek tamamladı. Moody's tarafından kredi notumuzun bir basamak artırılması ve görünümün de pozitif olarak korunması bunda etkili oldu.

Geçtiğimiz hafta hisse senedi borsaları USD bazında gelişmekte olan ülkelerde ortalama %0.9 ve ABD'de %0.6 oranında gerilerken, Avrupa'da ise %0.2 oranında sınırlı bir yükseliş kaydetti. Emtia tarafında ise petrol fiyatları %6.0'nın üzerinde daha düşerek dikkat çekerken, Altın fiyatları %3.6, Bakır fiyatları ise %.2.6 geriledi.

Kuşkusuz Cuma günü seans kapanışından sonra gelen Suriye'nin bir Türk savaş uçağını düşürdüğü haberi, yeni haftanın en önemli gündemi olarak öne çıkıyor. Hafta sonunda Meclis'te grubu bulunan parti liderleri ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan'ın, bugün de Bakanlar Kurulunu Suriye gündemi ile toplaması ve Salı günü de TBMM'deki grup toplantısında ise Türkiye'nin izleyeceği yol haritası konusunda daha detaylı açıklamalarda bulunması bekleniyor; kayıp iki pilotu arama çalışmaları ise devam ediyor. Salı günü aynı zamanda Türkiye'nin 4. madde kapsamında olağanüstü toplantıya çağırdığı NATO toplantısı yapılacak. Pazar günü Ankara'daki tüm büyükelçiler ve askeri ateşelerin Dışişleri Bakanlığı'na davet ederek olayın nasıl gerçekleştiğini anlatan Türkiye, ilk resmi tepkisini Suriye'ye diplomatik bir nota vererek gösterdi. Notada, Türkiye'nin olayla ve kayıp pilotlarla ilgili uluslararası hukuktan kaynaklanan tüm haklarını mahfuz tuttuğu, uçağımızın herhangi bir uyarı olmadan düşürülmesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği ve bu saldırının sorumluluğunun tamamen Suriye tarafına ait olduğu bildirildi.

Cuma günü hisse senedi piyasalarının fiyatlama fırsatı bulamadığı Suriye haberine, açık olan para piyasalarında ise dolar kuru ilk olarak 1.81'den 1.82'ye %0.55 oranında sıçrayarak tepki vermişti; bugüne ise 1.8200 seviyesinin hemen üzerinde başlıyor. Döviz sepeti, %0.6 yükselişle 2.053'den işlem görüyor. Cuma günü %2.5 yükselen Petrol ve %0.36 değerlenen Altın fiyatları ise bugün yatay seyrediyor.

Asya borsalarında bugün karışık bir tablo göze çarpıyor. Japonya ve G.Kore ortalama %1.0 aşağıda, Çin yatay ve Hindistan ise %0.9 yukarıda işlem görüyor. ABD vadelileri yaklaşık %0.50 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.25 ekside açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 14 baz puan gevşeyen ve %8.80'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.88 - 8.92 bandından geçiyor.

İspanya'nın bugün bankacılık sektörüne ilişkin AB Maliye Bakanları tarafından daha önce kararlaştırılan 100 milyar EUR tutarındaki kaynak için yardım talebinde bulunması bekleniyor.

Haftaya satıcılı başlamasını beklediğimiz endeksin, bugün 60.000'den geçen %61.8 Fibo. desteğinde tutunup tutunamayacağını izleyeceğiz.

 

Yukarı