İMKB Piyasa Beklentisi

22.06.2012

İMKB-100 Endeksi dün %1.75 yükselerek 60.439 seviyesinden kapandı ve 60.000'den geçen %61.8 Fibo direnicini aşmayı başardı. Böylece Haziran ayı başından itibaren toplam 15 işlem gününün 14'ünde yükselen endeksin toplam getirisi %10'a yaklaştı. İşlem hacmi ise dün 2.405 mn TL ile son 15 günün en yükseğine ulaşarak rekor kırdı. Bankacılık ve Sanayi Endeksleri sırasıyla %2.76 ve %0.49 değer kazandı.

Yurt dışında ise Avrupa borsaları %1.20, ABD borsaları ise %2.25 değer kaybetti. Gün içinde açıklanan imalât sanayi PMI verileri sırasıyla Çin'de beklentilerin altında, Fransa'da beklentilerin üzerinde, Almanya'da beklentilerin altında, Euro Bölgesi ve ABD'de ise beklentilere paralel gerçekleşti. ABD ikinci el konut verileri ve Philadelphia Fed Endeksi tahminlerin altında kalırken, öncü göstergeler endeksi yükseldi. ABD borsaları kapandıktan sonra ise Moody's tarafından aralarında Credit Suisse, Citigroup, JP Morgan, BNP, Morgan Stanley, Bank of America, Goldman Sachs, RBS ve UBS'in bulunduğu 15 bankanın kredi notunun indirildiği açıklandı.

Moody's Şubat ayı başında 100'den fazla bankanın kredi notunu indirebileceği uyarısında bulunmuştu. Mayıs ayında yapılması beklenen açıklama Haziran ayına ertelenmişti. Dolayısıyla dün gelen açıklamanın sürpriz olmadığı söylenebilir. Not indirimi, söz konusu bankaların borçlanma maliyetlerinin artması ve daha yüksek teminat göstermeleri anlamına geliyor. Öte yandan ABD'li ünlü bankacılık analisti Dick Bove, Moody's tarafından yapılan not indirimini kurumun tarihindeki en büyük yanlış olarak değerlendiriyor. Son dört yılda ABD bankalarının bilançolarının önemli ölçüde iyileştiğine, likidite oranlarının son 30-yılın en yükseğinde olduğuna ve Özsermaye/Aktif oranlarının ise 1938'den beri en iyi seviyede olduğuna dikkat çekiyor.

İspanyol bankalarına dönük olarak hazırlanan bağımsız denetim raporuna göre bankaların ek sermaye ihtiyacının 62 milyar euro olduğu açıklandı. Raporda, aralarında GARAN'da %25 ortaklığı bulunan BBVA dahil üç büyük İspanyol bankasının ise ek sermaye gereksinimi bulunmadığı belirtildi.

Yurt içinde ise TCMB'nin dünkü PPK toplantısında, beklendiği üzere kısa vadeli faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmeme kararı alındı. Ancak her toplantı ile birlikte kurulun giderek daha az şahince bir tutum takındığı gözlendi. Bu durumun kısa vadede ikincil piyasa faizlerinin %9 altında kalması için bir sebep olarak kullanabileceğini düşünüyoruz. Dolar kuru ve döviz sepeti, TCMB'nin faiz koridorunun üst bandını düşürebileceği yönündeki beklentiler nedeniyle açıklama öncesinde bir miktar yükseliş gösterdi ancak açıklama sonrasında normale döndü. Dolar kuru bugün ise 1.8045'den güne başlıyor.

Asya borsalarında bugün Japonya ve Hindistan'da sırasıyla %0.25 ve %0.50 arasında, Çin ve G.Kore'de ise emtia fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak %1.2 ve %2.2 arasında değer kayıpları yaşanıyor. ABD vadelileri %0.21 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0'e yakın ekside açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 7 baz puan gevşeyen ve %8.94'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.91 - 8.96 bandından geçiyor.

Hafif satıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin, dün 60.000'den geçen %61.8 Fibo. direncinin üzerinde kapanmasının ardından bugün ikinci gün kapanışını yapıp yapamayacağını izliyor olacağız.

 

Yukarı