İMKB Piyasa Beklentisi

21.06.2012

İMKB-100 Endeksi dün Moody's haberi ile 60.068 seviyesine kadar yükselerek açılmasının ardından günü %0.17'lik sınırlı bir değer artışı ile 59.401 puandan tamamlarken işlem hacmi de 1.904 mn TL ile haftalık ortalamasının üzerinde oldu. Bankacılık Endeksi %0.84 yükselirken, Sanayi Endeksi %0.67 düştü.

FED'in dün merakla beklenen toplantısından bilançosunu genişletecek yeni bir tahvil alım programı (QE III) yerine elinde bulunan kısa vadeli tahvilleri satarak yerine uzun vadeli tahvil alma programı (Operation Twist II) çıktı. Program 267 milyar dolar tutarında olacak, 2012 yılı sonuna kadar devam edecek ve 3 yıl ilâ altında vadelerdeki tahvilin satılarak yerine 6 yıl ilâ 30 yıl arasındaki vadelerdeki tahvillerin alımını kapsayacak. Açıklanan programın beklentiler dahilinde olmasının yanı sıra FED'in yıl sonu ekonomik büyüme tahminini 2.4-2.9 aralığından 1.9-2.4 aralığına çekmesi de son dört gündür yükselen ABD borsalarında dün kâr satışları için bahane oldu. SP 500 Endeksi günü %0.17 değer kaybederek tamamladı. Yunanistan'da hükümet üzerinde anlaşma sağlandığı ve ülkeyi iflastan kurtaracak AB/IMF yardımını yeniden müzakere edecek bir ekibin belirleneceği açıklandı. 130 milyar euroluk mali yardımı yeniden müzakere edecek ekibin oluşturulmasının temel konu olacağı vurgulanıyor.

Oldukça yoğun veri akışının olduğu bugün, yurt dışında EuroGroup maliye bakanları toplanıyor. Toplantıda Avrupa kurtarma fonları ESM ve EFSF'in ikincil piyasada sorunlu ülke tahvillerine yatırım yapması konusunun tartışılacağı tahmin ediliyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in daha önce bu yöndeki tekliflere karşı oldukça kapalı bir tutum sergilemesine karşın dün teorik olarak bunun mümkün oluğunu açıklaması, bu konuda Almanya'nın tutum değiştirme ihtimaline açık kapı bıraktığı şeklinde yorumlanıyor. İspanya ve Fransa uzun vadeli tahvil ihracı düzenliyor. Avrupa ve ABD'de PMI verilerinin yanı sıra ikinci el konut verileri ve güven endeksleri açıklanıyor.

Asya borsalarında bugün karışık bir görünüm göze çarpıyor. Japonya'da FED kararı sonrası Yen'in değer kaybederek ihracatçı şirketlere destek olacağı beklentisiyle Nikkei Endeksi %0.85 değer kazanırken, Çin'de HSBC'nin öncü imalât PMI endeksinin son yedi ayın en düşüğünde gerilemesi, borsasının %1.66 ekside seyretmesine neden oluyor. Söz konusu verinin son sekiz aydır geriliyor olması, bugün Avrupa'da ve ABD'de açıklanacak benzer PMI verileri öncesinde yatırımcıları temkinli olmaya itiyor. ABD vadelileri %0.45 oranında aşağıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.25 ekside açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 8 baz puan gevşeyen ve %9.01'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.97-%8.99 bandından geçiyor.

Endeksin dün 59.300-59.800 aralığında fiyat boşluğu oluşturarak açılmasının ardından bugün hafif satıcılı açılmasını ve söz konusu fiyat boşluğunu doldurmasını bekliyoruz. Günün devamında ise %50 Fibo. düzeltmesinin geçtiğinin 58.800 seviyesinin üzerinde kapatıp kapatamayacağını izliyor olacağız.

Yukarı