İMKB Piyasa Beklentisi

19.06.2012

Son 11 gündür üst üste yükselen İMKB-100 Endeksi dün açılışta %0.88 daha yükselerek 58.979 seviyesini test etmesine karşın günü %0.24 değer kaybıyla tamamladı. Son üç işlem gününde direnç işlevi gören 58.500-600 bandını dördüncü işlem gününde de aşamayan endeksin işlem hacmi ise 1.448 mn TL ile haftalık ortalamasının %10 altında kaldı. GSRAY hisselerinin "Eski", "Yeni" ve "Rüçhan" pazarındaki işlemlerinin toplamı 200 mn TL oldu. Eğer, GSRAY hisselerindeki işlem hacmi olmasaydı, endeksin toplam işlem hacmi haftalık ortalamasının %25 altında kalacaktı.

Yunanistan'da kurtarma paketi yanlısı partilerden oluşacak bir koalisyon hükümeti kurulma olasılığının güçlenmesi dün global piyasalarda açılışta bir miktar rahatlama sağlamıştı. Ancak seçimleri kazanan Yeni Demokrasi Partisi'nin kurtarma paketleri karşılığında talep edilen sert ekonomik tedbirlerin yumuşatılması için çalışacağını açıklaması ve Almanya'nın şu aşamada buna karşı çıkması, global borsaların iyimserliğini sınırladı.
İspanya'da bankacılık sektöründeki tahsili gecikmiş alacakların (TGA) son 18 yılın en yükseğine çıkmış olması ise İtalya ve İspanya 10-yıllık tahvil faizlerinin yükselmesine neden oldu. 10-yıllık tahvil faiz oranları İspanya'da %7.13'ü aşarak rekor kırarken, İtalya'da ise %6.6'ya yükseldi. İtalya ve İspanya borsaları günü sırasıyla %2.85 ve %2.96 oranında ekside kapattı. Almanya %0.30, İngiltere %0.22 oranında sınırlı ölçüde değer kazanırken, Fransa borsası ise %0.69 geriledi. Dünya Endeksi dün önde gelen ülke borsalarındaki hafif yükseliş sayesinde USD bazında %0.26 değer kazandı. Hatırlanacağı üzere bir önceki hafta Pazartesi günü ise %0.40 oranında gerilemişti. İspanyol bankalarına sağlanacak 100 milyar EUR tutarındaki yardım paketi nedeniyle güne alıcılı başlayan global borsalar, İtalya endişelerinin gündeme gelmesi nedeniyle satış baskısı altında kalmıştı. Bu hafta da aynı endişlerin devam ettiğini gözlüyoruz.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında dünkü ortalama %1.25'in üzerindeki yükselişlerin ardından ortalama yatay hafif aşağı yönlü bir seyir olduğu gözlenirken, Hindistan borsası ise hafif artıda işlem görüyor. Hindistan'ın dün kredi notu görünümü Fitch tarafından negatife düşürülmüş, Merkez Bankası faizleri sabit tutma kararı almış ve borsası %1.44 oranında düşmüştü. ABD vadelileri yatay seyrederken, Avrupa borsalarının güne hafif artıda başlaması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 1 baz puan yükselen ve %9.12'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.05 - 9.15 bandından geçiyor. İspanya'nın bugün 12 ve 18 ay vade ile 2-3 mlyr EUR tutarındaki borçlanması izlenecek.

Bugün hafif alıcılı açılmasını bekjlediğimiz endeksin, son dört işlem gününde etkili olan 58.500-600 direnç bandının üzerinde kapatıp kapatamayacağını takip ediyoruz.

 

Yukarı