İMKB Piyasa Beklentisi

11.06.2012

İMKB-100 Endeksi, bir önceki hafta MSCI endekslerindeki kapsam değişikliği nedeniyle endeks ağırlığının artması sonucu ilâve bir para girişi sayesinde yurt dışı piyasalardan olumlu ayrışmıştı, geçtiğimiz hafta da TL bazında %3.1, USD bazında ise %5.2 yükselerek olumlu yöndeki ayrışmasına devam etti.

USD bazında bakıldığında Avrupa borsaları ortalama %3.8, ABD borsaları ise %4.0 oranında yükseldi. Dünya Endeksi %3.1, Gelişmekte olan ülkeler Endeksi ise %1.3 değer kazandı. Artan risk iştahı paralelinde USD endeksi %1.2 oranında gerilerken; Polonya, Rusya ve Güney Afrika para birimleri USD karşısında sırasıyla %3.0, %2.1 ve %2.3 değer kazandı. TL'nin değer kazancı ise %2.0 oldu.

Hafta sonunda Euro Bölgesi maliye bakanları (EuroGroup) tarafından İspanya'nın bankacılık sektörüne 100 milyar EUR kredi olanağı sağlanacağı haberleri geldi. İspanya'nın teklif edilen kaynağı kullanmadan önce bağımsız denetim firmalarının raporlarını bekleyeceği tahmin ediliyor. Söz konusu raporların 21 Haziran tarihinde tamamlanması bekleniyor. IMF'nin son açıklanan raporuna göre ise İspanyol bankalarının kaynak ihtiyacı 40 milyar EUR civarında bulunuyor.

Baktığımızda geçtiğimiz hafta USD bazında dünyanın en çok kazandıran borsasının %8.9 ile İspanya olduğunu ve hemen ardından ise %8.30 ile İMKB Banka Endeksinin ikinci sırayı aldığını görüyoruz. İspanyol BBVA bankasının İMKB'de endeks ağırlığı en yüksek şirket konumunda olan GARAN'da %25 oranında ortaklığının bulunduğu düşünüldüğünde ise yukarıdaki resim daha çarpıcı bir hale geliyor. Pazartesi günü paylaştığımız teknik analiz notunda GARAN'ın, önemli yükseliş formasyonlarından biri olan Ters-Omuz-Baş oluşumuna dikkat çekmiştik. Özellikle boyun çizgisi olan 6.02'nin kırılması halinde pozisyon artırılmasını önerdiğimiz GARAN'ın, formasyon hedefi olarak ise 6.45 seviyesini işaret etmiştik. Pazartesi günü 6.02 seviyesini kıran GARAN, %7.0'nin üzerinde yükseliş kaydederek formasyon hedefi olan 6.45 seviyesini Cuma günü test etmiştir.

Bugün Asya borsaları, Euro ülkeleri maliye bakanlarının İspanya'ya yardım paketi üzerinde anlaşmalarının yarattığı iyimserlikle ortalama %1.0-%2.0 arasında yükselişle işlem görüyor. ABD vadelileri %1.2 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %2.5 civarında sert alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 1 baz puan yükselerek %9.14'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.09-%9.19 bandından geçiyor. Cuma gününe göre Parite, %1.5 daha yukarından 1.2640 seviyesinden, döviz sepeti 2.048'den ve dolar kuru da %1.0'e yakın daha aşağıdan 1.8100 seviyesinden güne başlıyor.

Endeksin bugün %1.0'in üzerinde alıcılı açılmasının ardından 200-günlük (ağırlıklı) HO'sının geçtiği 57.750 seviyesinin üzerinde kapanıp kapanamayacağını izleyeceğiz.

 

Yukarı