İMKB Piyasa Beklentisi

08.06.2012

Bir önceki gün ECB'den gelen açıklamalarla tam tatmin olmayan piyasaları, dün FED'den gelen açıklamalar da tam tatmin etmedi. Çin Merkez Bankasının 2008 yılından sonra ilk kez politika faiz oranını dün sürpriz bir şekilde 25 baz puan indirdiğini açıklaması, kısa süreli bir iyimserlik dalgası yarattı. Çin Merkez Bankası gösterge borç verme faizini 25 baz puan indirerek %6.31'e düşürürken, gösterge mevduat faizini de 25 baz puan düşürerek %3.25'e indirdi. Ancak TSİ 17:00'den itibaren sunumuna başlayan FED Başkanı Bernanke'nin önümüzdeki dönemde izleyeceği para politikası hakkında net bir beyanda bulunmaması ve onun yerine sık kullanılan gerektiğinde harekete geçmeye hazırız mesajını tekrarlaması, yeni bir parasal genişleme mesajını önceden fiyatlayan piyasalarda gün sonuna doğru kazanımlar azaldı. Bernanke, finans sisteminin daha fazla baskı yaratması halinde ABD ekonomisini korumak için adım atmaya hazır olduklarını ifade etmesine karşın yeni bir parasal gevşeme konusunda ipucu vermedi.

İMKB-100 Endeksi dün %0.80 değer kazanarak 56.695 puandan kapandı. Gün içinde Çin'den gelen sürpriz faiz indirimi haberiyle 200-günlük HO'sının geçtiği 57.000 direncinin hemen üzerine 57.069 seviyesine kadar yükselen endeks, gün sonuna doğru ise kazanımlarının bir kısmını geri verdi. İşlem hacmi bu hafta içinde ilk kez haftalık ortalamasının üzerine çıkarak 2.1 milyar TL oldu. ABD borsaları yatay kapandı; Avrupa borsaları ise başarılı geçen İspanya ihalesinin de etkisiyle ortalama %1.0 yükseldi.

Bugün Asya borsaları, FED'in yeni parasal desteğe yönelik işaret içermeyen açıklamalarının, Çin'in faiz indiriminin yarattığı iyimserliği baskılamasıyla Nikkei hariç, ortalama %0.25 oranında ekside işlem görüyor; Nikkei Endeksi ise %2.0 oranındaki değer kaybı ile dikkat çekiyor. ABD vadelileri %0.35 ekside seyrediyor. Güne kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in İspanya'nın kredi notunu üç kademe birden indirerek A'dan BBB'ye düşürdüğü haberiyle başlıyoruz. Bu nedenle dün %1.0'e yakın alıcılı açılan Avrupa borsalarının, bugün %1.0'e yakın satıcılı açılması bekleniyor. Fitch İspanya bankaları için gereken tutarı 60 milyar euro olarak hesaplıyor. Pazartesi günü ise IMF'nin İspanya bankalarına ilişkin hazırladığı rapor açıklanacak. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 6 baz puan düşerek %9.13'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.17-%9.20 bandından geçiyor. EUR/USD paritesi düne göre %0.35 aşağıda 1.2515 seviyesinden işlem görüyor. Döviz sepeti 2.063'den, dolar kuru da %0.33 primli 1.8330'dan güne başlıyor. Petrol ve altın fiyatları ise düne göre sırasıyla %2.7 ve %2.0 oranında değer kaybıyla işlem görüyor.

Bugün %0.45 zayıf açılmasını beklediğimiz endeksin, dün üzerinde ikinci gün kapanışını yaptığı 56.200 seviyesini bu kez destek konumuna dönüştürüp dönüştüremeyeceğini izleyeceğiz.

 

Yukarı