İMKB Piyasa Beklentisi

07.06.2012

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizleri %1,0'de sabit tutma kararının ardından yapılan basın toplantısında, enflasyonun yılın kalan döneminde %2'nin üzerinde kalacağı, büyümenin zayıf kalmaya devam ettiği ve ekonomik görünüm üzerinde aşağı yönlü risklerin arttığı belirtildi. Açıklamalar dün öğleden sonra yurtdışı piyasalarda dalgalı bir seyir izlenmesine neden oldu. Akşam saatlerinde ise FOMC üyesi Dennis Lockhart'ın Operation Twist ihtimalini güçlendiren açıklamalarının yanı sıra FED Başkan Yardımcısı Janet Yellen'ın da ABD ekonomisinin büyüme konusunda yeterli ilerlemeyi sağlayamaması halinde parasal genişleme olasılığına vurgu yapan açıklamaları, global borsalarda parasal genişleme beklentilerini güçlendirdi. Yellen'in Başkan Bernanke'nin en yakınında isim olması nedeniyle sözleri önemli bir ağırlık taşıyor. Ayrıca ABD'de açıklanan Beige Book raporunda ekonomik büyümede ve işe alımlarda son iki ayda görülen artışa dikkat çekilmesi, piyasalarda olumlu yansıma buldu.

Bu gelişmeler ışığında artan risk iştahı nedeniyle dün parite yeniden 1,2500 seviyesinin üzerine çıkarken, ABD borsaları da 2012 yılının en yüksek değer artışlarını kaydetti ve ortalama %2,30 yükseldi. Avrupa borsaları ise USD bazında %2,60 değer kazandı. Özellikle aralarında Almanya'nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank'ın da bulunduğu yedi Alman bankasının kredi notunun önceki gün Moody's tarafından düşürülmesine rağmen, Almanya bankacılık sektörü hisselerinin dün %3,5 yükselmesi dikkat çekti. Haftanın ilk iki günü kapalı olan İngiltere borsası da dün %2,36 yükselerek kapandı. Bir süredir üstte performans gösteren İMKB ise dün TL bazında %0,80, USD bazında ise %1,22 yükselerek yurt dışı piyasaların gerisinde kaldı.

Piyasaların gözü bugün FED Başkanı Bernanke'nin TSİ 17:00'da başlayacak olan Kongre'deki ekonomi sunumunda olacak. Ayrıca sonuçları sırasıyla TSİ 11:30 ve 12:00'de belli olması beklenen 1,0-2,0 milyar EUR arası satış hedefli İspanya ve 7,0-8,0 milyar EUR arası satış hedefli Fransa ihaleleri takip edilecek.

Bugün Asya borsalarında dünkü sert yükselişlerin bir yansıması olarak ortalama %1,25 oranında değer artışları olduğu gözleniyor. ABD vadelileri %0,15 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %1,0'e yakın alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 1 baz puan düşerek %9.19'dan kapan gösterge tahvilin faizi bugün %9,12-%9,19 bandından geçiyor. EUR/USD paritesi düne göre %0,55 primli olarak 1,2550 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Döviz sepeti 2,064'dan, dolar kuru da 1,8290'dan güne başlıyor.

Bugün yükselerek güne başlamasını beklediğimiz endeksin, dün hemen üzerinde kapandığı 56.000-56.200 direnç bölgesinin üzerinde ikinci kapanışını yapıp yapamayacağını izliyoruz.

 

Yukarı