İMKB Piyasa Beklentisi

24.05.2012

İMKB-100 Endeksi dün bir önceki günün kazanımlarını geri vererek başladığı günü, giderek yoğunlaşan satış baskısı altında %2.36 değer kaybederek tamamladı. Banka ve sanayi endeksleri sırasıyla %3.34 ve %1.32 oranında düştü. ABD'den son iki gündür gelen olumlu konut verilerine rağmen, AB yetkililerinin Yunanistan'ın Euro birliğinden olası çıkışı için hazırlık yapılması gerektiğine yönelik açıklamaları global borsalarda baskın çıktı ve sert satışlara neden oldu.

EUR/USD paritesi gün içinde tutunmaya çalıştığı 1.2640-50 desteğini kırdı ve %1.0 değer kaybederek 1.2555 seviyesine geriledi. Emtia tarafında ise Petrol, Altın ve Bakır fiyatları dün %2.0'nin üzerinde düştü. Paritedeki %1.0'lik geri çekilmenin de etkisiyle Avrupa borsaları USD bazında dün %3.5-%4.0 arasında değer kaybederken, Türkiye de %4.0 düştü. ABD borsaları ise gün içinde %1.5'e varan kayıplarını gün sonuna doğru telafi etti ve ortalama %0.18 değer kazanarak kapandı. ABD'de gün sonuna doğru gelen alımlarda AB genelinde banka mevduatlarına garanti sağlanacağı spekülasyonları etkili oldu.

Yurt içinde ise TCMB Başkanı Erdem Başçı, 29 Mayıs'ta yapılacak PPK toplantısında TL cinsi zorunlu karşılıkların (ZK) döviz cinsinden tutulma oranını sınırlı şekilde artırabileceklerini söyledi. Böylece bankalara likidite ve maliyet kanalından kolaylık sağlayacak olan TCMB, aynı zamanda TL üzerindeki baskıyı da hafifletmeyi hedefliyor. Hatırlanacağı üzere mevcut durumda TL cinsi ZK yükümlülüklerin %40'a kadar olan kısmı döviz cinsinden tutulabiliyor. Eğer bu oran 10 puan artırılır ve tam olarak kullanılır ise 5 milyar TL civarında bir likiditenin serbest kalacağını ve TCMB'nin döviz rezervlerinin 2.,5 ila 3 milyar dolar arasında artacağını hesaplıyoruz.

Bugün Çin'de HSBC tarafından açıklanan ve özel sektör kesimi ağırlıklı resmi olmayan öncü PMI verisi, Mayıs ayında da gerileyerek 48.7 değerini aldı ve üst üste yedinci ayda da 50 seviyesinin altında kalmış oldu. Diğer yandan Çin devleti tarafından hazırlanan ve kamu kesimi ağırlıklı resmi PMI rakamları ise henüz açıklanmadı. Resmi PMI verisi en son Nisan ayında 53.3 ile son 13 ayın zirvesine yükselmişti.

Bu gelişmeler ışığında bugün Asya borsalarında %0.25 oranında değer kayıpları yaşanıyor. ABD vadelileri %0.15 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.80 oranında yükselerek güne başlaması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 6 baz puan yükselen ve %9.52'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.51-%9.54 bandından geçiyor. Parite düne göre aynı 1.2570-75 seviyelerinden işlem gördüğü halde döviz sepetindeki %0.20 aşağıda olmasına bağlı olarak, dolar kuru bugüne %0.20 düşüşle 1.8500 seviyesinden başlıyor.

Veri trafiği açısından oldukça yoğun olan bugün Çin'de açıklanan PMI verisinin ardından gün içinde sırasıyla Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi PMI rakamları ile saat 15:58'de ilk kez açıklanacak olan ABD PMI verisi takip edilecek.

Daha önce iki kez tepki verdiği 56.400-500 bandında dün tutunamayan endeksin, bugün %0.75-%1.0 arasında yükselerek açılmasının ardından aynı seviyelerin bu kez direnç işlevi görüp görmeyeceğini izleyeceğiz.

Yukarı