İMKB Piyasa Beklentisi

23.05.2012

İMKB-100 Endeksi gün boyunca sıkışık ve yatay seyretti. ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerle birlikte kapanıştan önceki son yarım saat içinde güçlenen alımlarla günü %0.95 değer kazanarak tamamladı. Banka ve sanayi endeksleri sırasıyla %1.35 ve %0.91 oranında yükseldi. ABD verilerinin olumlu gelmesi global borsalarda hafta başından itibaren devam eden tepki alımlarının daha da güçlenmesini sağladı. Avrupa borsaları %1.5-%2.0 arasında değer kazandı.

ABD borsalarında ise gün içinde %0.75'e ulaşan kazanımların tümü kapanışa bir saat kala geri verildi. Yunanistan'ın eski bir başbakanının Yunanistan'ın Euro Birliğinden çıkabileceği yönündeki açıklamaları bunda etkili oldu. Bugün yapılacak resmi olmayan AB zirvesi öncesinde büyümeyi destekleyici yönde açıklamalar geleceği beklentisi, global piyasaların hafta başından itibaren yükseliş eğilimi içinde hareket etmesini sağlamıştı. Ancak dün gelen açıklamalar sonrasında bu eğilimin tersine döndü. Parite 1.2820 seviyesinden en düşük 1.2646'ya kadar değer kaybetti. Emtia cephesinde ise Brent petrolü %1.3, Altın %1.9, Gümüş ve Bakır ise sırasıyla %3.2 ve %1.75 oranında geriledi.

Bugün Asya borsalarında dün Japonya'nın kredi notunun Fitch tarafından düşürülmesinin de etkisiyle %2.0'ye varan değer kayıpları yaşanıyor. ABD vadelileri %0.50 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %1.0%1.5 arasında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 5 baz puan gevşeyen ve %9.46'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.51-%9.59 bandından geçiyor. Parite'nin düne göre %0.80 aşağıda ve döviz sepetinin de %0.50 yukarıda olmasına bağlı olarak, dolar kuru bugüne %1.0'den fazla yükselerek 1.8445 seviyesinden başlıyor.

Bugünkü gayri resmi düzenlenen AB zirvesinden mevcut kurtarma fonu ESM'in banka lisansı almasına ve ortak euro tahvil ihracına dönük mesajlar takip edilecek. Ancak Almanya'nın her iki öneriye de sıcak bakmaması nedeniyle zirvede beklenen mutabakat sağlanamayabilir. Bu riski satın almak istemeyen yatırımcıların riskli varlıklardan ve gelişmekte olan ülke para birimlerinden kaçınma eğilimi öne çıkıyor.

Dün 200-günlük (basit) HO'sının yeniden üzerinde kapanmayı başaran endeksin bugün 56.850'den geçen söz konusu HO'sının altında son iki gündür tepki verdiği 56.400-500 bandında tutunup tutunamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı