İMKB Piyasa Beklentisi

16.05.2012

Yunanistan'da hükümet kurma çabalarının sonuçsuz kalması nedeniyle ikinci kez seçimlere gidilme kararı alınmasının ardından EUR/USD paritesi son dört ayın en düşük seviyesine 1.26986'ya kadar gerilerken, Avrupa borsaları bankacılık sektörü hisselerindeki %3.0'ün üzerindeki sert düşüşlerle günü ortalama %1.0 değer kaybıyla tamamladı. Özellikle Moody's tarafından 26 İtalyan bankasının kredi notlarının düşürülmesinin etkisiyle İtalyan bankalarındaki kayıplar daha sert oldu. İtalyan ve İspanyol bankalarındaki sert düşüşler ise yurt içinde UniCredit yolu ile YKBNK hisseleri üzerinde, BBVA yolu ile de GARAN hisseleri üzerinde baskı oluşturdu. Avrupa'da bankacılık sektörü hisseleri kapanışa doğru günün en düşüklerine göre hafif toparlanmaya çalışsa da İtalyan bankalarının günün en düşükleri civarında kapanması dikkat çekti. İspanyol BBVA günü %2.5, UniCredit ise %5.5 değer kaybı ile tamamladı. İçerde ise GARAN %0.65, YKBNK ise %2.20 geriledi.

Ekonomik Gelişmeler: Yunanistan'da dün 436 mn EUR tutarındaki uluslararası kanunlara tabi ve özel sektör katılımına (PSI) girmeyen bonolara ödeme yapıldı. Euro Bölgesi 1Ç12 büyüme rakamları, Almanya'nın beklentilerin üzerinde büyümesi nedeniyle, %0.2 daralma beklentilerine karşılık değişim göstermedi. Böylece 4Ç11'de daralmış olan Euro Bölgesi iki çeyrek üst üste daralmamış oldu ve teknik olarak resesyona girmekten kurtuldu. Ancak İtalyan ekonomisi 1Ç12'de beklentilerden daha fazla daraldı. Alman ZEW endeksi ise Mayıs'ta beklentilerin altında bir değer aldı. Diğer yanda ABD'nin New York eyaletindeki üretim büyümesi verisi Mayıs'ta 17.09 ile beklentilerin çok üzerinde bir değer aldı. Ekonomistler verinin 8.5 değerini almasını bekliyorlardı. ABD Nisan ayı Perakende satışlar verisi ise beklentilerin altında kaldı.

Siyasi Gelişmeler: Yunanistan ikinci tur seçimlerin 10 veya 17 Haziran tarihlerinde yapılması bekleniyor. Euro Bölgesi sorunlarını görüşmek üzere dün bir araya gelen Almanya'ya Başbakanı Angela Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa'da büyümenin nasıl destekleneceği konusunda görüş ayrılıkları olmasına rağmen, gelecek ay yapılacak Avrupa Birliği zirvesine kadar ortak bir büyüme stratejisi oluşturma sözü verdiler ve ortak önerilerini sunmayı amaçladıklarını söylediler. Merkel'in önderliğinde yapılmış olan mali anlaşmanın değiştirilmesi yerine, bu metne yeni bir büyüme anlaşmasının eklenmesi bekleniyor.

Bugün Asya borsalarında dünkü gelişmelerin fiyatlanmasına bağlı olarak %1.5-%2.5 arasında değer kayıpları olduğu gözleniyor. ABD vadelileri %0.20 aşağıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.75 satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 4 baz puan yükselerek %9.60'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.59-%9.62 bandından geçiyor. Bugün paritenin düne göre %0.50 daha gerilemiş olması nedeniyle dolar kuru da %0.50 değer artışıyla 1.8228 seviyesinden güne başlıyor.

Bugün Fransa'nın yedi ayrı uzun vadeye ait ve toplam 7-8 milyar EUR tutarında satış hedefi olan tahvil ihaleleri bulunuyor. Önceki örneklerine bakarak ihale sonuçlarının saat 11:50 sularında açıklanabileceğini tahmin ediyoruz. Almanya'nın ise 5 milyar EUR tutarında satış hedefli 10-yıllık tahvil ihalesinin ise güçlü talep görmesi bekleniyor.

Endeksin bugün zayıf açılmasının ardından dünkü en düşüğü olan 57.090 seviyesinde tutunup tutunamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı