İMKB Piyasa Beklentisi

15.05.2012

Yunanistan'daki siyasi krizin EUR para biriminden çıkış ile sonuçlanabileceği kaygılarıyla global risk iştahının dün hızla azaldığı ve Avrupa borsalarının sert satıcılı açıldığı günde, TCMB'nin 6 iş günü sonra istisnai gün uygulamasına son vermesi çakıştı. Hatırlanacağı üzere daha önce sıkı para politikası izlenen istisnai gün uygulaması 5 iş günü sürmüştü. İstisnai gün uygulamasından normal güne geçilmesi ile birlikte TCMB'den sağlanan fonlama maliyetinin düşmesi ve paritedeki %0,60 oranındaki geri çekilme, dolar kurunun dün 1,81 seviyesine %1,4 oranında sıçramasına neden oldu.

Çin ekonomisinin yavaşladığına dair işaretlerin de etkisiyle Avrupa borsaları son 4,5 ayın en düşük seviyelerine gerilerken, USD bazındaki ortalama kayıpları %3,0'ü aştı. Geçtiğimiz hafta USD bazında %13,4 gerileyen Yunanistan, dün %6,0 daha çakılırken, İtalya, İspanya ve Portekiz %3,05-%3,5 arasında, Almanya ise %1.77 oranında düştü. ABD borsaları %1,12 geriledi. İMKB ise TL bazında %1,73, USD bazında %3,10 değer kaybetti. Küresel ekonomiye ilişkin kaygılarla Petrol, altın ve bakır fiyatları da dün ortalama %1,5-%2,0 oranında düştü. Emtia endeksi dokuzuncu gün üst üste geriledi.

Bugün Asya borsalarında karışık bir tablo göze çarpıyor. Japonya ve G.Kore'de ortalama %0,80 oranında değer kayıpları olduğu, Hindistan ve Hong Kong borsalarında ise hafif değer artışları olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri %0,35 yukarıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0,30 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Ancak saat 09:00'da açıklanan Almanya GSYİH verisinin beklentilerden yüksek gelmesinin etkisiyle satıcılı açılış beklentisinin tersine dönme olasılığı bulunuyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 5 baz puan yükselerek %9,56'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9,53-%9,59 bandından geçiyor. Parite ve dolar kuru sırasıyla 1,2845 ve 1,8085 ile dünkü kapanışlarına yakın seviyeden güne başlıyor.

Bugün Yunanistan'ın vadesi dolan tahvil anapara ödemesini saat 10:00'da yapıp yapamayacağı takip edilecek. Yorumlar ödemenin sorunsuz yapılacağı yönünde. Saat 14:00'de ise Yunan liderler Cumhurbaşkanı ile bir araya geliyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya'ya Başbakanı Angela Merkel de euro bölgesi sorunlarını görüşmek üzere görüşecek.


Endeksin bugün hafif alıcılı açılmasının ardından 58.000 seviyesinin üzerinde kalıp kalamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı