İMKB Piyasa Beklentisi

08.05.2012

İMKB-100 Endeksi, dün 200-günlük (ağırlıklı) HO'sının geçtiği 57.850 seviyesinin 200 puan üzerine kadar gün içinde geriledi, ancak günü "kritik" 53.350 seviyesinin üzerinde 58.809'dan %0.35 değer kaybıyla tamamladı. İşlem hacmi Londra piyasalarının da kapalı olmasının etkisiyle belirgin ölçüde azalarak 1.582 mn TL oldu. Yurt içi piyasaların kapanmasının ardından ise yurt dışı piyasalar bir miktar daha yükseliş kaydetti.

Geçtiğimiz hafta ABD tarım-dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalmasıyla birlikte azalan global risk iştahı, Fransa ve Yunanistan'daki seçimlerde ekonomik tedbir paketlerine karşı çıkan partilerin oyların çoğunluğunu kazanması nedeniyle bu hafta açılışında da zayıf kalmaya devam etti. Ancak günün devamında İspanya'nın zor durumdaki Bankia bankası için kurtarma paketi hazırladığı yönündeki haberler, Merkel'in Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande ile uyum içinde çalışacakları mesajını vermesi ve Almanya sanayi siparişleri verisinin beklentilerden güçlü gelmesi piyasaların toparlanmasını sağladı.

İspanya'nın uluslararası yatırımcıların güvenini kazanmak için zor durumdaki bankası Bankia'nın kurtarılmasına dönük planın detaylarını Cuma günü açıklaması ve bunun bankacılık sektörüne ilişkin geniş reformların bir parçası niteliğinde olması bekleniyor. Diğer taraftan Mart ayında Avrupa'da mali disiplin için benimsenmiş olan mali anlaşmanın tekrar göden geçirilmesini isteyen Hollande'ye karşın, Almanya'nın anlaşmayı yeniden tartışmaya açmaya niyeti olmadığı görülüyor. Borçlanma ile finanse edilen büyüme paketlerine karşı olan Almanya, yapısal reformlar yoluyla büyümeye ise sıcak bakıyor.

Söz konusu gelişmelerle EUR/USD paritesi, son üç aydır dalgalandığı 1.35-1.30 işlem bandını dün aşağı kırarak 1,2955 seviyesini gördü, ancak kapanış 1,3050 seviyesinden gerçekleşti. Bugün de 1,3034'den işlem gören paritede işlemciler 1,2950 seviyesindeki opsiyonlar nedeniyle bu seviyenin destek oluşturduğunu belirtiyorlar.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında hafif olumlu ama karışık bir seyir olduğunu görüyoruz. Dün sert değer kaybeden Nikkei Endeksi, bugün %0.65 yükselirken, yatay kapanmış olan Çin borsaları bugün de yatay seyrediyor. Dün %1.89 oranındaki değer kaybını kapanışta %0.49 artıya çeviren Hindistan borsası ise bugün %1,0 satıcılı açılmasının ardından şu saatlerde %0.32 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının karışık açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 2 baz puan yükselerek %9.46'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.44-%9.47 bandından geçiyor.

Endeksin bugün hafif alıcılı açılmasının ardından 59.000 direncinin üzerinde kapanmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

 

Yukarı