İMKB Piyasa Beklentisi

03.05.2012

İMKB-100 Endeksi dün açılıştan itibaren S&P haberine ölçülü tepki vermesine ve sakin kalmaya çalışmasına rağmen günü %1.78 değer kaybıyla tamamladı. Yurt içi piyasalar kapandıktan sonra ise Avrupa ve ABD borsalarının kayıplarını azalttığı gözlendi.

İlk seansta Avrupa'da açıklanan PMI verileri beklentilerin altında kaldı ve global piyasalardaki pozitif seyri negatife döndürdü. Ardından ikinci seansta ABD'de açıklanan zayıf ADP özel istihdam verisi yatırımcıların tedirginliğini artırarak piyasalarda sert satışlara neden oldu. 177 bin kişi olması beklenen ADP verisinin 119 bin kişi olarak gerçekleşmesi, Cuma günü açıklanacak tarım-dışı istihdam rakamları öncesinde endişe yarattı.

Avrupa'da İtalya ve İspanya borsaları %2,5 ve üzerinde değer kaybederken, DAX Endeksi %0.75 geriledi. Bunda Moody's'in gözden geçirme sürecini tamamlayacağı 14 Mayıs tarihinden sonra başta İtalya ve İspanya bankaları olmak üzere Avrupa'daki 114 finansal kuruluşun kredi notlarını indireceği beklentisi etkili oldu. YKBNK'de %41 ortaklığı bulunan İtalyan UniCredit bankası dün %4,6 düşerken, GARAN'da %25 ortaklığı bulunan İspanyol BBVA bankası da %3,0'ün üzerinde değer kaybetti. YKBNK ve GARAN ise dün sırasıyla %3.69 ve %2.17 oranında geriledi.

Bugün Japonya'nın tatil nedeniyle kapalı olduğu Asya borsalarında ortalama %0.50 değer kayıpları olduğunu izliyoruz. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50 oranında alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 2 baz puan yükselerek %9.34'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.30-%9.33 bandından geçiyor.

Bugün yurt içinde saat 10:00'da Nisan ayı TÜFE verisi açıklanıyor. Beklenti %1.30 (YF: %1.30). Nisan ayı başında yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarını yansıtacak olan verinin yıl bazında %10.9 seviyesine yükselerek tepe yapacağı ve yılsonuna kadar düşüş eğiliminde olacağı tahmin ediliyor.

Yurt dışında ise dün Avrupa'da açıklanan zayıf imalat PMI verilerinin ardından bugün Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı ve İspanya'nın tahvil ihalesi bekleniyor

Endeksin bugün hafif alıcılı açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı