İMKB Piyasa Beklentisi

24.04.2012

İMKB'nin kapalı olduğu Pazartesi günü Almanya'da ve Euro Bölgesinde beklentilerin altında kalan ve son üç yılın en düşük seviyelerinde gelen imalât sanayi PMI verileri ile birlikte Avrupa borsaları da son üç haftanın en düşük seviyelerine kadar geriledi.

Fransa'daki Cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimlerinde tasarruf tedbirlerine karşı çıkan Hollande'nin, Sarkozy'nin önünde yer alması ve AAA kredi notuna sahip Hollanda'da ise Başbakanın açıklanan tasarruf tedbirlerine gerekli desteği alamaması sonucu istifasını sunması, Avrupa'nın hâlihazırdaki ekonomik krizlerine siyasi belirsizlik riskleri ekledi ve yatırımcıların tedirgin olmasına neden oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Hollanda'da tasarruf tedbirleri üzerinde anlaşma sağlanamaması sonrasında iktidardaki koalisyon hükümetinin dağılması durumunda ülkenin kredi notunun aşağı yönlü baskılanacağını açıkladı.

ABD borsaları da Avrupa'daki siyasi karışıklığın mevcut borç krizine ilişkin alınacak ekonomik önlemlerin hayata geçirilmesini zorlaştıracağı kaygıları ile dün ortalama %0.85 düştü.

Bugün Asya borsalarında karışık bir tablonun olduğunu izliyoruz. Hindistan %0.40 oranında yukarıda, diğer borsalar ise ortalama %0.80 oranında aşağıda işlem görüyor. ABD vadelileri %0.15-%0.20 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.45 alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 3 baz puan düşerek %9.47'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.50-%9.56 bandından geçiyor.

ABD'de bugün Apple, 2Ç12 bilançosunu açıklayacak. SP500 ve Nasdaq endeksleri üzerinde ağırlığı yüksek olan Apple'ın bilanço açıklama saati belli değil; hisse başına kâr beklentisi ise 10,0 $ (önceki 6.40 $).

Endeksin bugün hafif satıcılı açılmasının ardından 60.000 seviyesinin üzerinde kalmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı