İMKB Piyasa Beklentisi

16.04.2012

Bir önceki hafta İtalya Başbakanı Mario Monti, Avrupa'nın artık yeni kriz senaryolarının oldukça uzağında olduğunu ifade etmiş, geçtiğimiz hafta başında ise IMF Başkanı Cristine Lagarde azalan ekonomik riskler nedeniyle IMF'nin düşünülenden daha az kaynağa gereksinimi olacağını açıklamıştı. Ancak hafta içinde İspanya mali piyasalarındaki gelişmeler, tam tersi yöndeki kaygıların oldukça hızlı bir şekilde yeniden gündeme oturmasına neden oldu ve global borsalarda sert oynaklığa neden oldu.

Geçtiğimiz hafta Perşembe gününe kadar hemen tüm borsaların haftalık bazda nötr olan değişimleri, Cuma günü kaydedilen sert düşüşler sonrasında ise negatife döndü. Bunda Cuma günü İspanyol bankalarının ECB'den kullandıkları fon miktarının bir önceki aya göre %50 arttığı haberinin gelmesi ve ardından İspanya'da 10-yıllık tahvil faiz oranlarının yeniden %6.00 seviyesine doğru yükselmesi etkili oldu. Aynı gün ABD işsizlik maaşı başvuruları rakamının beklentilerin üzerinde ve Michigan tüketici güven endeksinin de beklentilerin altında gelmesi global piyasalarda satış baskısını artırdı.

USD bazlı MSCI endeksleri kapsamında bakıldığında geçtiğimiz hafta Avrupa borsaları %2.06, ABD borsaları %1.96, gelişmekte olan ülke borsaları ise Çin'deki %1.20'lik yükseliş nedeniyle görece sınırlı ölçüde değer kaybetti ve %0.98 geriledi. Türkiye Endeksi ise yurt dışı piyasaların üzerinde performans gösterdi ve %0.39 değer kaybıyla haftalık bazda en az değer kaybeden borsalar arasında yer aldı.


Parite bugün Cuma gününe göre %0.50 düşüşle 1.3016 seviyesine gerilerken, içerde döviz sepetinin 2.070-2.075 aralığında kalmasına rağmen, dolar kurunun da %0.38 primli olarak 1.8015 seviyesinden işlem görüyor.

Bugün Avrupa'da Fransa ihalesini, ABD'de ise perakende satışlar verisi ile Citibank'ın 1Ç12 dönemi bilançolarını izleyeceğiz. Asya borsaları İspanya kaynaklı endişelerin risk iştahını azaltması nedeniyle bugün zayıf bir seyir izliyor. ABD vadelileri %0.10 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.30 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 5 baz puan yükselerek %9.40'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.41-%9.44 bandından geçiyor.

Endeksin bugün hafif satıcılı açılmasının ardından 60.000 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı