İMKB Piyasa Beklentisi

11.04.2012

Yurt dışı piyasalarda dün İspanya 10-yıllık tahvil faiz oranlarının 2012 yılında ilk kez %5.99 seviyesine kadar yükselmesi ve İspanya MB Başkanının ekonominin beklenenden kötüye gitmesi halinde bankaların daha fazla sermayeye ihtiyacının olabileceğini açıklaması, Avrupa'daki borç krizini yeniden gündeme getirdi.

ABD'de beklentilerin altında kalan tarım-dışı istihdam verilerinin ardından, Çin'de yüksek gelen enflasyon ve dün İspanya ile birlikte yeniden öne çıkan Avrupa'daki borç krizi, global risk alma iştahında sert bozulmaya yol açtı. MSCI Endeksleri kapsamında dün Avrupa %2.42, ABD %1.73 ve Türkiye %2.16 düştü.

Yurt içinde dün Suriye'deki gelişmeler ilâve satış baskısı oluşturdu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Çin gezisini yarıda keserek Türkiye'ye dönmesi bu etkiyi artırdı. Davutoğlu dün gün boyunca başta ABD Dışişleri Bakanı Clinton ve BM Milletler Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan olmak üzere, Rusya, İngiltere ve Fransa ile telefonda görüşmeler yaptı. Kofi Annan ise Suriye yönetimine sunduğu barış planı çerçevesinde, 12 Nisan tarihi sabah saat 06:00'da bütün şiddetin durmuş olması gerektiğini belirterek, planın başarısız olduğunu söylemek için henüz erken olduğunu söyledi. Şam rejimi tarafından kabul edilen Annan planı kapsamında dün itibarıyla ağır silahların ve askerlerin şehirlerden çekilmesi öngörülüyordu.

Global borsalarda dün yaşanan sert düşüşlere tepki olarak bugün Asya borsalarında ortalama %0.50-%1.0 arasında değer kayıpları olduğunu izliyoruz. Özellikle Nikkei Endeksinin üst üste yedinci günde de değer kaybetmesi dikkat çekiyor. ABD vadelileri ise dün ABD borsaları kapandıktan sonra gelen Alcoa'nın 1Ç12 bilançosunda hisse başına 4 cent zarar beklentilerine karşılık 10 cent kâr açıklamasının olumlu etkisiyle bugün %0.35 oranında primli seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.15-%0.20 arasında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 13 baz puan yükselerek %9.48'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.47-%9.50 bandından geçiyor.

Bugün yurt içinde saat 10:00'da Cari Açık verisi açıklanıyor.

Bugün endeksin hafif geri çekilerek açılmasının ardından yatay seyretmesini bekliyoruz.

 

Yukarı