İMKB Piyasa Beklentisi

06.04.2012

Geçtiğimiz haftadan itibaren yurt dışı piyasalardan olumlu yönde ayrışa İMKB-100 Endeksi dün Avrupa, ABD ve gelişmekte olan piyasalardan (GOP) olumsuz yönde ayrıştı ve günü %0.64 oranında değer kaybederek tamamladı. Avrupa'daki borsalar gün içinde ortalama %1.30'e varan kayıplarını gün sonunda %0.56 ile sınırlarken, ABD borsaları %0.40 yükselen Nasdaq dışında yatay kapandı. MSCI GOP endeksi de günü yatay tamamladı.

Genel olarak global piyasalarda Fed tutanaklarındaki parasal gevşeme beklentilerini zayıflatan söylem ile İspanya'ya yönelik endişeler etkili oluyor. Ayrıca dün Fransa'nın tahvil ihalesinde borçlanma maliyetlerinin yükselmesi ve Almanya sanayi üretim verisinin beklentilerin altında kalması da piyasalar üzerinde ilâve baskı oluşturdu. Paritenin 1.3035 seviyesine kadar gerilemesine neden olan söz konusu gelişmeler nedeniyle yurt içinde dolar kuru dün 1.80 TL seviyesine kadar yükseldi. Bugün parite 1.3067'den, dolar kuru ise 1.7925 seviyesinden işlem görüyor. Döviz sepetine baktığımızda ise yurt dışı piyasalardaki sert hareketliliğe rağmen hafta başından itibaren 2.06 ile 2.08 bandında ve ortalama 2.07'den işlem görmeye devam ettiğini görüyoruz. TCMB'nin istisnai gün uygulamasının olmadığı bir haftada paritenin USD lehine %1.77 oranında gerilemesine rağmen, TL'nin dolar karşısında %0.70 oranında değer kazanmış olması dikkat çekiyor.

Yurt dışında pek çok borsanın Paskalya tatili nedeniyle kapalı olduğu bugün, yatırımcıların gündeminde ABD'de saat 15:30 ‘da açıklanacak olan tarım-dışı istihdam verileri yer alıyor. Avrupa'daki borç krizine ilişkin İspanya ile ilgili endişelerin söz konusu veriye ilişkin olumlu beklentileri gölgede bırakması nedeniyle bugün Asya borsaları zayıf bir seyir izliyor. ABD vadelileri %0.20 yukarıda işlem görüyor. Avrupa borsaları ise bugün kapalı olacak. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün yatay kalan ve %9.38'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.36-%9.37 bandından geçiyor.

Bugün TOASO ve TUPRS temettü ödemeleri nedeniyle İMKB-100 Endeksinin 320 puan negatif yönde etkilenerek, dünkü kapanışına göre yatay açılmasını bekliyoruz.

 

Yukarı