İMKB Piyasa Beklentisi

28.03.2012

İMKB-100 Endeksi dün %0.11 geriledi; Banka ve Sanayi Endeksleri ise sırasıyla %0.15 ve %0.09 yükseldi. İşlem hacmi 2.4 milyar TL ile haftalık ortalamasının hafif üzerinde gerçekleşti. Bir önceki gün ABD Merkez Bankası'ndan ekonomiye daha fazla destek sağlanmak için parasal genişleme beklentilerini güçlendiren açıklamalarla yükselen global piyasalarda dün kâr satışları gözlendi. Avrupa borsaları USD bazında %0.55, ABD borsaları %0.30, Dünya endeksi ise %0.08 değer kaybetti; İMKB-100 Endeksi de aynı oranda %0.08 geriledi.

Yurt dışında ABD tüketici güven endeksi dün beklentilere paralel gelirken, yurt içinde ise TCMB politika koridorunun temel parametrelerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Zorunlu karşılık oranları TL ve döviz cinsi mevduatlar için sabit tutulurken, TL karşılıkların altın cinsinden tutulabilecek olan kısmı %10'dan %20'ye yükseltildi ve yabancı para cinsi karşılıların altın cinsinden tutulabilmesi uygulamasına son verdi. Alınan kararların daha sıkı parasal koşullara işaret ettiğini bu nedenle faiz oranlarında yukarı yönlü ve döviz sepeti üzerinde ise aşağı yönlü hafif bir baskı oluşturabileceğini tahmin ediyoruz.

Dolar kuru dün TCMB açıklamaları sonrasında 1.7855'den geçen 200-günlük (basit) HO'sının altına kadar gerilese de bu seviyenin üzerinde kapandı. Söz konusu seviyenin destek işlevi görmesi nedeniyle tepki hareketinin devam etme olasılığı bulunuyor. Dün 4 milyar TL haftalık repo dönüşüne karşılık TCMB, geleneksel yöntemle açtığı bir hafta vadeli repo ihalesinde %10.91 faiz ile 4 milyar TL verdi. Piyasa yapıcılar ise 6.275 milyar TL'lik günlük repo dönüşlerine karşılık %11.0 faiz ile 2.95 milyar TL kullandı. Piyasa yapıcılar TCMB'nin dün istisnai günler gerekirse tekrarlanmak üzere sona erebilir mesajını, istisnai gün uygulamasından bugün çıkılabilir şeklinde yorumladılar. Bu nedenle %11.0 faizle günlük repo kullanım gereksinimlerini dün en aza indirgeyerek bugün %5.75'ten borçlanma imkanı aramayı tercih ettiler.

Bugün Asya borsalarında zayıf bir tablo göze çarpıyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.35 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 6 baz puan düşerek %9.48'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün de ortalama %9.48'den geçiyor.

Endeksin bugün hafif geri çekilerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı