İMKB Piyasa Beklentisi

26.03.2012


Endeksin geçtiğimiz hafta başında "kritik" 63.000 seviyesini test etmesinin ardından başlayan alıcılar ile satıcılar arasındaki dengelenme çabası, Cuma gününe kadar bir önceki zirvesi olan 61.778'in üzerinde devam etti. Cuma günü ise %0.60 gerileyen endeks, haftayı toplam %1.47 değer kaybıyla ve önceki zirvesinin altında tamamladı. Dolar kurunun haftayı başladığı seviyeden bitirmesi nedeniyle İMKB-100 Endeksinin USD bazındaki kaybı TL bazındaki ile eşit oldu.

Geçtiğimiz hafta endüstriyel aktivitelerin durumuna ilişkin en erken gösterge olarak kabul edilen imalat PMI verileri Çin'de ve Euro Bölgesi ülkelerinde beklentilerin altında kalarak global borsaların satış baskısı altında kalmasına neden oldu, aynı nedenlerle emtia fiyatları ise geriledi. Genel olarak emtia fiyatları ortalama %0.96 düştü. USD bazında hazırlanan MSCI endeksleri kapsamında bakıldığında ise gelişmekte olan ülke borsaları ortalama %2.01, Avrupa borsaları %1.78, Dünya Endeksi ise %0.96 geriledi. ABD ‘de ise Dow %1.2, S&P 500 %0.5 düşerken, Nasdaq %0.4 yükseldi

Bu hafta yurt dışında, Cuma günü (30 Mart) başlayacak AB Maliye Bakanları toplantısında Avrupa'nın geçici kurtarma fonu EFSF ile kalıcı olan ESM fonlarının birleştirilmesi görüşmelerinin izleneceğini düşünüyoruz. Söz konusu fonların birleştirilmesine daha önce karşı çıkan Almanya'nın, bu konuda yumuşa eğilimi göstermesi paritenin de 1.3250 seviyesinin üzerindeki seyrini korumasında etkili oluyor. Fonların birleştirilmesi durumunda kriz dönemlerinde kullanılmak üzere toplam 692 milyar EUR tutarında bir kaynağın hazır edilmesi amaçlanıyor.

Bugün Asya borsalarında %0.26 yükselen Nikkei dışında satıcılı bir tablo olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri %0.10 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının da %0.40 yükselerek açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise Cuma %9.67'den yatay kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.66-%9.69 bandından geçiyor.

Citigroup tarafından Cuma akşamı yapılan açıklamada, Akbank ‘taki %20 olan payını %10'un altına düşüreceği haberinin, AKBNK hisseleri üzerinde kısa vadede baskı oluşturacağını düşünüyoruz. Bu nedenle model portföyümüzden AKBNK'ı çıkarıyoruz.

Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı