İMKB Piyasa Beklentisi

23.03.2012

Kapanıştan önceki son bir saate kadar yurt dışı piyasalardan oldukça olumlu yönde ayrışan ve artıda işlem gören İMKB-100 Endeksi, son bir saatte yoğunlaşan satışlarla günü %0.45 oranında ekside tamamladı. Sanayi Endeksi yatay kapanırken, bir gün önceki gün yatay kapanan Banka Endeksi ise %0.50 değer kaybetti. Banka Endeksini oluşturan hisselerin tamamı dün alış kademelerinden kapandı. Eğer satış kademelerinden kapanmış olsaydı söz konusu değer kaybı %0.25 ile sınırlı kalacaktı.

Endeksin hafta başından itibaren - "kritik" 63.000 seviyesini test etmesinin ardından - alıcılar ile satıcılar arasında yeni bir dengenin kurulmaya çalışıldığını düşünüyoruz. Söz konusu dengelenme çabasının ise halen endeksin bir önceki zirvesi olan 61.778'in üzerinde sürüyor olmasını olumlu buluyoruz.

TCMB'nin dün yeniden istisnai gün uygulamasına geçmesi nedeniyle TL, dolar ve döviz sepeti karşısında değerlenirken, gösterge faiz ise hacimsiz işlemlerle yükseldi. Dün nispeten sıkışık olmayan piyasalarda bugün aylık ihalenin de olması daha dalgalı bir seyir olabileceğine işaret ediyor. MB'nin bugün 6 milyar TL'lik aylık ve 6 milyar TL'lik haftalık repo dönüşleri var ve haftalık repo ihalesinin geleneksel mi, yoksa miktar yöntemiyle mi açılacağı sıkılaştırmanın devamı açısından önem taşıyor.

Endüstriyel aktivitelerin durumuna ilişkin en erken gösterge olarak kabul edilen imalat PMI verileri dün Çin'den başlayarak sırasıyla Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi'nde beklentilerin altında geldi ve global borsaların satış baskısı altında kalmasına neden oldu. Emtia fiyatlarının da gerilemesine neden olan bu durum nedeniyle dün Bakır %2.4, Altın %0.80 ve Brent petrolü ise %1.40 düştü.

Bugün Asya borsalarında %0.20 yükselen Hindistan hariç %1.0'in üzeinde negatif bir seyir göze çarpıyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.15 alıcılı açılması bekleniyor. Dün 13 baz puan yükselerek %9.67'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün tezgâhüstü işlemlerde %9.66-%9.69 bandından geçiyor.

Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı