İMKB Piyasa Beklentisi

21.03.2012

İMKB-100 Endeksi dün %1.22 düşen Banka Endeksi öncülüğünde %0.60 değer kaybetti. Sanayi Endeksi ise %0.11 geriledi. Bir önceki gün yurt dışı piyasalardan bağımsız olarak önce yükselen sonra da düşen endeks, gün sonu itibarıyla bakıldığında yurt dışı piyasalara paralel bir kapanış yapmıştı. Endeks dün, Çin'deki ekonomik yavaşlama beklentisi ve ABD konut satışlarının beklentilerinin altında kalması nedeniyle kâr satışlarının gözlendiği yurt dışı piyasalar ile açılıştan itibaren daha uyumlu bir seyir izledi.

Paritenin 1.32 seviyesinin üzerinde yatay kalmaya devam etmesine rağmen, dolar kuru yükselişine dün de devam etti ve %1.15 değer artışıyla 1.8250 seviyesini test etti. TCMB'nin üst bandını düşürmek suretiyle faiz koridorunu daraltabileceği yönündeki imasının bir süredir dolar kuru üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu gözlüyoruz. Dolar kurundaki yükselişi frenlemek adına TCMB'nin döviz satışı yapabileceği ve hâlihazırda %7.57 seviyesinde bulunan fonlama maliyetini de bir miktar yükseltebileceği tahmin ediliyor. Hatırlanacağı üzere TCMB Başkanı Erdem Başçı, 29 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada, istisnai günlerde gerekli görülürse piyasaya doğrudan satış müdahalesi yapılacağını ve haftalık %5.75 politika faizi yerine, gün içi geleneksel ihale yöntemiyle açılan ihale yoluyla belirlenecek faiz oranı üzerinden fonlama yapılarak mevcut fonlama maliyetini artırabileceği mesajını vermişti.

Global piyasalarda dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Billiton'ın Çin'in demir cevheri talebinde düşüş işaretleri gördüğünü açıklaması nedeniyle dün emtia fiyatlarında ortalama %1.0'in üzerinde düşüş yaşandı; Bakır %2.0, Altın %1.22 ve Brent petrolü %1.0 düştü. Bugün ise aynı emtiaların sırasıyla %0.67, %0.22 ve %0.36 yükseldiğini görüyoruz.

Japonya borsasının dün kapalı olmasının ardından bugün %0.55 oranında ekside olduğu Asya borsalarında, %0.53 yükselen Hindistan hariç, zayıf bir görünüm göze çarpıyor. ABD vadelileri %0.15 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ortalama %0.35 alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 15 baz puan yükselerek %9.56'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.60-%9.63 bandından geçiyor.

Endeksin bugün hafif yükselerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı