İMKB Piyasa Beklentisi

20.03.2012

İMKB-100 Endeksi dün %0.32 değer kazandı, Banka ve Sanayi Endeksleri dengeli bir yükseliş sergiledi. Gün içinde yurt dışı piyasalardaki zayıf seyirden bağımsız olarak 63.000 seviyesini saat 16:55 itibarıyla test eden endeks, son 20 dk. içinde ise yine yurt dışı piyasalardan bağımsız olarak 500 puan değer kaybetti ve 62.500 seviyesinden kapandı. Ancak dolar kurundaki sert yükseliş nedeniyle endeks, USD bazında yatay kaldı.

Avrupa borsalarındaki bankacılık sektörü hisseleri bir süredir gözlemlediğimiz üzere dün de günün ilk yarısında zayıf bir seyir izlemesinin ardından gün sonuna doğru hızla toparlandı ve endekslerin yükselmesini sağladı. Günü ortalama %0.75 yükselerek tamamlayan bankacılık hisseleri, Almanya'da ise %2.02 değer kazandı.

ABD'de ise piyasada değeri dünyanın en yüksek şirketi olan Apple, dün temettü ödemesi ve hisse geri alımı açıklamasının ardından %3.38 yükselerek tarihinde ilk kez 600 doların üzerine, 604.8 dolardan kapandı.

Bugün Japonya borsasının kapalı olduğu Asya borsalarında %0.44 yükselen Hindistan hariç, ortalama %0.25 oranında zayıf bir görünüm olduğu göze çarpıyor. Çin'in bugün petrol fiyatlarına %6.6 oranında zam yapması ve ekonomik büyümeye ilişkin kaygıları artırması bunda etkili oluyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının da yatay açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 9 baz puan düşerek %9.41'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.41-%9.44 bandından geçiyor.

Bugün yurt içinde Merkez Bankası'nın banka ekonomistleriyle Ankara'da yapacağı toplantı, yurt dışında ise Yunanistan'ın 1 milyar EUR tutarındaki 3-ay vadeli bono ihalesi ile İtalya ve İspanya'daki sırasıyla 4-yıl vadeli ve 1.0-1.5 yıl vadeli tahvil ihaleleri izlenecek.

Endeksin bugün yatay açılmasının ardından yatay seyretmesini bekliyoruz.

Yukarı