İMKB Piyasa Beklentisi

14.03.2012

İMKB-100 Endeksi dün en yüksek 59.954 ile 60.000 seviyesine yaklaşsa da günü %0.64 oranında değer artışıyla 59.389 seviyesinden kapattı. Geçtiğimiz hafta ve bir önceki gün olduğu gibi dün de yurt dışı piyasaların gerisinde kalmaya devam etti. USD bazında hazırlanan MSCI Endeksleri kapsamında bakıldığında dün ABD %1.81, Avrupa %1.52, Dünya %1.47 yükselirken, Türkiye Endeksi %0.81 değer kazandı.

Global piyasalar güne iyimser başlamasının ardından Almanya'da ZEW Endeksinin, ABD'de ise perakende satışlar verisinin beklentilerin üzerinde açıklanmasından destek alarak yükselişini gün boyunca sürdürdü. Avrupa borsaları son 7.5 ayın en yüksek seviyelerinden günü kapatırken, Dow Jones Endeksi son 5 yılın, Nasdaq Endeksi ise son 11 yılın zirvesini gördü.

FED'in dün tek gün süren olağan toplantısından sonra yapılan açıklamada daha fazla parasal gevşeme yönünde bir ipucu verilmedi. Daha önceki metinde büyümeye ilişkin "modest" (mütevazi) olarak yer alan ifade, "moderate" (ılımlı) olarak değiştirilirken, "significant downside risks" (belirgin aşağı yönlü riskler) ifadesi ise korundu. Açıklamaların ardından dolar değer kazandı; parite 55 günlük (basit) HO'sının geçtiği 1.3080 seviyesinin tam üzerinde kapandı. Bugün 1.3040 ile söz konusu HO'sının altına gerileyen parite, 26 Ocak tarihinde ilgili HO'sını aşmasının ardından 2012 yılı içinde iki gün üst üstte altında kapanış yapmamıştı.

FED'in ülkedeki 19 büyük banka üzerinde gerçekleştirdiği yeni stres testlerinin sonuçlarını Perşembe günü piyasaların kapanmasının ardından açıklaması beklenmekteydi. Ancak haberin erken sızması nedeniyle FED ilgili açıklamayı dün piyasalar kapandıktan sonra yapmayı tercih etti. Söz konusu stres testi, ABD'de işsizlik oranının %13'e yükselmesi, konut fiyatlarında %21, hisse senedi fiyatlarında ise %50 düşüş olması halinde bankaların karşılaşacağı olası finansal şoka karşı koyma kabiliyetlerini değerlendiriyor. Buna göre 19 banka içinde aralarında Citibank'ın da olduğu dört banka stres testini geçemedi.

Bugüne baktığımızda Hindistan'ın beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisinin etkisiyle %0.25 kadar yukarıda olduğu Asya borsalarında Çin hariç %1.0 ve üzerinde yükselişler olduğu gözleniyor. ABD vadelileri %0.15 ekside işlem görüyor, Avrupa borsaları ise %0.50 oranında yükselerek açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 3 baz puan düşerek %9.29'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.30-%9.32 bandından geçiyor.

Endeksin bugün %0.40 oranında yükselerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı