İMKB Piyasa Beklentisi

08.03.2012

İMKB-100 Endeksi dün %0.57 değer kazandı ve dolar kurunun özellikle yurt içi piyasaların kapanış saatinden sonra hızlanan değer kaybı nedeniyle USD bazındaki kazancı %0.87 oldu. MSCI Endeksleri kapsamında dün ABD %0.71, Avrupa %0.62 ve Dünya Endeksinin %0.42 değer kazandı. Asya borsalarındaki dün zayıf seyir nedeniyle gelişmekte olan ülke borsaları (GOP) ortalama %0.34 değer kaybetti ve dördüncü gün üst üste düştü.
Yurt dışı piyasalarda son iki-üç gündür gözlenen satıcılı seyir dün yerini tepki niteliğinde alıcılı bir seyre bıraktı. Yunanistan tahvil takas programına ilişkin bir önceki gün gelen olumsuz haber akışı global piyasalarda kâr satışlarını güçlendirmişti; dün gelen olumlu haber akışı ise piyasalarda tepki alımlarına neden oldu. ABD'de açıklanan özel sektör ADP verisinin Şubat'ta 216,000 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi mevcut iyimserliği desteklerken, yarın açıklanacak tarım-dışı istihdam verisi öncesinde de piyasalara moral verdi. Ayrıca dün Wall-Street-Journal gazetesinde çıkan FED'in yeni bir tür mortgage ve Hazine tahvil alım programını değerlendirdiği yönündeki haber finans sektörü hisseleri öncülüğünde piyasaları destekledi. ABD banka hisseleri dün %1.9 yükseldi. Diğer yandan Almanya'da açıklanan sanayi siparişleri verisi %0.5 artış beklentilerine karşılık %2.7 oranında azaldı; ancak piyasalar üzerinde olumsuz bir etkisi gözlenmedi. Yurt içinde ise açıklanan Ocak ayı bankacılık sektörü kâr rakamları olumlu geldi.
Yunanistan borç takasına konu tahvillerin %58'ine sahip olan kreditörlerin dün programa katılacaklarını açıklaması son katılım tarihi bugün TSİ 22:00 olan tahvil takas programının yeterli çoğunluğa ulaşılabileceği beklentilerini güçlendirdi. Hatırlanacağı üzere katılımın %75'in altında kalması tahvil takas programının rafa kalkmasına neden olurken, %75 ile %90 arasında bir katılım olması halinde ise AB ve IMF yetkilileri ile yapılacak görüşmelerden sonra nasıl bir yol izleneceğine karar verilmesi planlanıyor. Yarın yapılacak Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında ise sürecin bu doğrultuda değerlendirileceği tahmin ediliyor. Yeterli katılımın sağlanamaması halinde ise takasa katılmayan yatırımcıları zarar ettirecek "ortak eylem şartları" (CAC) adı verilen düzenlemelerin yürürlüğe konulabileceği düşünülüyor.
Bugüne baktığımızda Hindistan borsasının tatil olduğu Asya borsalarında ortalama %1.0 civarında değer artışları olduğu gözleniyor. ABD vadelileri %0.10 yukarıda işlem görüyor, Avrupa borsaları ise %0.30 oranında alıcılı açılması bekleniyor. Parite 1.3171 ile dünün %0.44 üzerinde, döviz sepeti %0.25 ve Dolar kuru da %48 aşağıda seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 6 baz puan yükselerek %9.46'dan kapanan eski gösterge tahvilin faizi, bugün %9.37-%9.40 bandından geçiyor; yeni gösterge tahvilin faizi ise %9.32-%9.34 seviyelerinde yer alıyor.
Endeksin bugün yükselerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı