İMKB Piyasa Beklentisi

27.02.2012

Geçtiğimiz hafta başında Yunanistan'ın II. kurtarma paketinin onaylanmasının ardından paketin uygulanmasına ilişkin endişeler ve beraberinde yaşanacak sorunların küresel ekonomi üzerinde yaratacağı baskılar öne çıktı. Altın fiyatları %3 değer kazanırken, jeopolitik risklerin gündeme gelmesi nedeniyle petrol fiyatları %5.0 yükseldi. Emtia fiyatları endeks bazında %2.7 arttı. Bunda USD'nin geçtiğimiz hafta içinde önde gelen para birimlerine karşı %2.3 oranında gerilemesinin yanı sıra risk varlıklarına gelen kâr satışları da etkili oldu. Özellikle hafta ortasında AB Komisyonunun ara dönem ekonomik tahminler raporunda, Euro Bölgesi için 2012 yılı tahmini yüzde 0.5 büyümeden yüzde 0.3 küçülmeye revize etmesi kâr satışlarını tetikledi.

Bir önceki hafta USD bazında dünyanın en çok kazandıranları arasında ikinci sırada yer alan Türkiye, geçtiğimiz hafta ise %3.0 ile en çok kaybettiren ikinci borsa oldu. Yılbaşından itibaren en çok kazandıran borsalar arasında yer alan Hindistan ve Türkiye'nin geçtiğimiz haftanın en çok kaybettirenleri arasında yer alması dikkat çekti. Yunanistan'a ilişkin beklentilerde sona doğru yaklaşıldıkça kâr satışlarının öncelikle en çok kazandıran borsalardan başladığını gözlüyoruz. Diğer taraftan artan petrol fiyatlarının desteğinde %7.5 ile geçtiğimiz haftanın en çok kazandıranı olan Rusya borsası ise yıl başından itibaren devam eden yükselişini sürdürüyor. Genel olarak bakıldığında geçtiğimiz hafta küresel borsalarda yerel para birimleri cinsinden yatay bir seyir izlendiği, ancak USD'nin hemen tüm para birimlerine karşı (TL hariç) değer kaybetmesi nedeniyle USD bazında değer kazandığı gözlendi. MSCI Dünya Endeksi %1.59, Avrupa Endeksi %2.5, GOP Endeksi ise %1.75 yükseldi.

Hafta sonundaki G-20 Zirvesi'nde Avrupa'daki borç krizi için aranan parasal yardıma ilişkin olarak öncelikle AB tarafının katkılarını artırması talep edildi ve Almanya'ya kurtarma fonlarının kapsamını genişletme konusunda baskı yapıldı. Ancak Almanya henüz bu konuda geri adım atmaya niyetli görünmüyor. Almanya parlamentosunda bugün Yunanistan'a sağlanan II. kurtarma paketinin oylamasının yapılması ve sorunsuz geçmesi bekleniyor.

Bugün Asya borsalarında, Çin hariç zayıf bir seyir olduğu gözleniyor. Güne %0.90 yükselerek başlayan Nikkei Endeksi %0.14 ekside, Kore ve Hindistan borsaları ise sırasıyla %1.42 ve %1.37 değer kaybıyla işlem görüyor. ABD vadelileri %0.15 ekside işlem görüyor, Avrupa borsalarının ise %0.20 satıcılı açılması bekleniyor. Parite 1.3437 ile Cuma'nın %0.20 altında, döviz sepeti 2.07 ve Dolar kuru da %0.28 ile yatay seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise Cuma günü 13 baz puan yükselen ve %9.18'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.16-%9.19 bandından geçiyor.

Endeksin bugün hafif geri çekilerek açılmasını bekliyoruz.

Yukarı