İMKB Piyasa Beklentisi

21.02.2012

EuroGroup Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan'ın 130 Milyar EUR tutarındaki kurtarma paketi onaylandı. Yeni pakete göre 2020 yılına kadar ülke borcunun GSYH'ye oranının %120.5 olması planlanıyor. Ülke merkez bankaları Yunan tahvillerinden elde edeceği kârları hükümetlere aktaracak.

Özel kreditörlerle borç takası sürecinin bugün yapılacak EcoFin toplantılarının ardından yarın (Çarşamba) başlaması ve 1-2 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek AB Liderleri Zirvesi'nde ise Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avrupa Finansal İstikra Fonu'nun (EFSF) toplam borç verme tavanının yükseltilmesi bekleniyor. Aynı zamanda daha güçlü bir koruma sağlaması için ESM ile EFSF'den kalan kısımların Mart ayı içinde birleştirilmesi planlanıyor. IMF'nin Yunanistan'ın yeni programına ne kadar katkı sağlayacağına dair kararını ise Mart'ın ikinci haftasında vereceği öngörülüyor. Yeni paketin Yunanistan'a reformları gerçekleştirmesi ve sürdürülebilir büyümeye dönmesi için zaman kazandıracağı tahmin ediliyor.

Bugüne baktığımızda Yunanistan paketinin onaylanmasının ardından Asya borsalarında yatay/hafif aşağı yönlü bir eğilim olduğunu izliyoruz. Başkanlık günü nedeniyle kapalı olan ABD borsalarında dün ortalama %0.50 yükselen vadelileri ise bugün aynı seviyelerde işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Parite 1.3275 ile dünün %0.15 üzerinde, döviz sepeti ve dolar kuru ise sırasıyla %0.25 ve %0.30 oranında dünkü kapanışlarının altında seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 7 baz düşerek %9.14'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.11-%9.17 bandından geçiyor.

Bugün yurt içinde TCMB'nin saat 14:00'deki PPK toplantısı sonrasında yapılacak açıklamalar bekleniyor.

Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

 

Yukarı