İMKB Piyasa Beklentisi

20.02.2012

Geçtiğimiz hafta USD bazında dünyanın en çok kazandıran borsaları sırasıyla %5.0 ile Brezilya, %4.25 ile Türkiye, %4.22 ile Rusya ve %4.13 ile Mısır oldu. İMKB Banka Endeksi ise %5.69 yükseldi. Yılbaşından itibaren bakıldığında da sıralamaları farklı olsa da aynı borsaların ilk beş içinde yer aldığını görüyoruz.

Geçtiğimiz hafta genel olarak önde gelen Avrupa ve ABD borsaları, USD bazında ortalama %1.5, gelişmekte olan ülke borsaları ise %1.96 değer kazandı. Yılbaşından itibaren en çok kazandıran borsalar, geçtiğimiz hafta üstte performans gösteren borsalar olmaya devam etti. Bu durum halen risk iştahının yüksek olduğunu göstermekle birlikte Yunanistan ile ilgili gelişmelerde sona doğru yaklaştıkça olası kâr satışlarının, ilk etapta en çok kazandıran borsalardan başlayacağını unutmamak gerektiğini düşünüyoruz.
Almanya'dan gelen destekleyici açıklamalar sonrasında, Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketinin onaylanacağına dair beklentiler geçtiğimiz haftanın sonuna doğru güçlenmişti. Pazar günü Alman Welt am Sonntag gazetesinde yer alan bir habere göre Almanya Ekonomi Bakanlığının Yunanistan'ın reformlarının ve uygulamaların yetersiz kalmaya devam ettiği belirtilse de bugün saat 15:30'da yapılacak 27 üyeli EuroGroup Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan'ın 130 Milyar EUR tutarındaki kurtarma paketinin onaylanması bekleniyor. Yarın da EUR kullanan 17 ülkenin Maliye Bakanlarının bir araya geleceği EcoFin toplantıları, 1-2 Mart tarihlerinde ise AB Liderleri Zirvesi yapılacak.
Bugün Çin'de Ocak ayında konut fiyatlarının takip edilen 70 ilin tamamında düşüş kaydetmiş olması nedeniyle Çin Merkez Bankasının ZK oranlarını 50 baz puan indirdiği haberinin, risk alma iştahını artırdığını ve Asya piyasalarına %0.5-%1.0 arasında olumlu yansıdığını gözlüyoruz. Başkanlık günü nedeniyle bugün kapalı olacak ABD borsalarında ise ABD vadelileri açık ve ortalama %0.50 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.75 yükselerek başlaması bekleniyor. Parite 1.3212 ile Cuma kapanışının %0.40 üzerinde güne başlarken, döviz sepeti ve dolar kuru ise sırasıyla 2.022 ve 1.7420 ile Cuma kapanışlarının %0.60 ve %0.80 altında seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise Cuma günü 15 baz düşerek %9.21'den kapanan gösterge tahvilin faizi, %9.20-%9.27 bandından geçiyor.

Yukarı