İMKB Piyasa Beklentisi

14.02.2012

Küresel piyasalarda Yunanistan'daki oylama belirsizliğinin etkisiyle geçtiğimiz haftanın son gününde oluşan kayıplar, hafta sonunda oylama belirsizliğinin ortadan kalkması nedeniyle, dün telafi edilmeye çalışıldı. Cuma günü USD bazında sırasıyla ortalama %0.71 ve %2.0 oranında değer kaybeden ABD ve Avrupa borsaları, dün ortalama %0.67 ve %0.96 oranında yükselirken; İMKB-100 Endeksi ise Cuma günkü %2.15 oranındaki USD bazındaki kaybını, dün tümüyle telafi etti.

Hazine'nin dün düzenlediği iki ihalede faiz oranları, artan likidite ve düşen fonlama maliyetlerine paralel olarak beklentilerin altında sonuçlandı. Bugün ise aralarında gösterge tahvilin de yer aldığı üç adet yeniden ihraç niteliğindeki ihale düzenleniyor. İhalelere gelecek olan talebin ve oluşacak borçlanma seviyesinin hisse senedi piyasaları tarafından da yakından takip edeceğini tahmin ediyoruz. Dün yapılan ihalelere Merkez Bankası'nın bir sonraki PPK ya kadar politika faizlerinde ciddi bir değişiklik yapmayacağı varsayımı altında gelen yüksek talebin, bugün yapılacak ihaleler için olumlu sinyal verdiğini düşünüyoruz.

ABD piyasaları kapandıktan sonra 9 Avrupa ülkesinin kredi notlarında değişiklik yapan Moody's, Almanya'nın ve euro bölgesi yardım fonu EFSF'nin notlarında değişiklik yapmadı. İspanya'nın notunu iki kademe, İtalya ve Portekiz'in kredi notlarını ise bir kademe düşürdü. Fransa, İngiltere ve Avusturya'nın AAA olan kredi notlarının ise görünümünü düşürdü. Bu gelişmeler sonrasında dün İtalya'da başarılı geçen kısa vadeli tahvil ihalelerinin ardından bugün yapılacak daha uzun vadeli (2, 3 ve 5 yıl) ihalelerinin ve faiz oranlarının izleneceğini düşünüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz hafta başından itibaren 10-yıllık faiz oranları aralıksız yükselen İspanya'nın ise 12 ve 18 aylık ihaleleri bulunuyor.

Bugün Asya borsalarında Nikkei Endeksinin güne %0.30 ekside başlamasının ardından, Japonya Merkez Bankasının sürpriz bir şekilde varlık alım programını artırma kararı açıklamasıyla birlikte %0.69 artıya geçtiğini ve Yen'in Dolar karşısında %0.46 değer kaybettiğini görüyoruz. Uzak doğu piyasalarında olumlu yansıma bulan Japonya'nın bu parasal genişleme kararı üzerine sabah saatlerinde nispeten daha zayıf bir tablonun olduğu Asya piyasaları, şu saatlerde karışık hafif olumlu bir görünüm sergiliyor. ABD vadelileri ise %0.20 oranında değer kaybıyla işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise karışık açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 24 baz puan düşerek %9.22'den kapanan gösterge tahvilin faizi ise bugün %9.21-%9.38 bandından geçiyor.

Bugün ISCTR, VAKBN, TTKOM ve TSKB 4Ç11 bilançolarını açıklayacak. Söz konusu şirketlere ilişkin CNBC-e 4Ç11 net kâr piyasa beklentisi ise sırasıyla 524 mn TL, 287 mn TL, 634 mn TL ve 64 mn TL seviyelerinde bulunuyor.

Endeksin bugün satıcılı açılacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı