İMKB Piyasa Beklentisi

13.02.2012

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda, Asya dışında, 2012 yılının ilk haftalık değer kayıpları yaşandı. Hisse senedi endeksleri ABD'de beş hafta sonra, Avrupa'da ve Türkiye'de dört hafta sonra ilk kez hafta bazında ekside kapandı. Asya borsaları ise yedinci haftayı da yükselişle tamamladı.
Cuma günü Yunanistan'a ilişkin artan belirsizlik, küresel piyasalara kâr satışları olarak yansımıştı. Binaların ateşe verildiği ve şiddet eylemlerinin ülkenin başka yerlerine de yayıldığı Yunanistan'da Troyka'nın talepleri doğrultusunda hazırlanan kemer sıkma tedbirleri Pazar günü parlamentoda onaylandı. Böylece geçtiğimiz hafta Eurogroup tarafından şartlara bağlanan Yunanistan'a verilmesi planlanan ikinci kurtarma paketinin en önemli şartı yerine gelmiş oldu. Yunanistan'ın 15 Şubat Çarşamba gününe kadar 325 mn EUR'luk kesintiyi nerelerden yapacağını belirlemesiyle birlikte kurtarma paketinin onaylanması bekleniyor. Diğer yandan kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Fitch, Yunanistan'ın kurtarılma sürecinin iyi yönetilememesi halinde kurtarma paketlerinin de temerrüde düşmesinin önüne geçemeyeceğini bildiriyorlar.
Bugüne baktığımızda Asya piyasalarında hafif olumlu karışık bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise %0.45 oranında artıda olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.50 oranında yükselerek açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 6 baz puan yükselerek %9.46'dan kapanan gösterge tahvilin faizi ise %9.37-%9.43 bandından geçiyor. Cuma kapanışlarına göre parite %0.40 oranında yukarıda, döviz sepeti ve dolar kuru ise %0.30 oranında aşağıda işlem görüyor.
Yurt içinde bugün Aralık ayı cari açık verisinin ardından, 15 Subat tarihnde hazine itfasını ve hafta içinde açıklanacak olan HALKB, ISCTR, ASYAB, TTKOM ve ARCLK'in bilançolarını takip ediyor olacagiz.
Endeksin bugün hafif yükselerek açılacağını tahmin ediyoruz.

 

Yukarı