İMKB Piyasa Beklentisi

10.02.2012

İMKB-100 Endeksi dün TL bazında %1.66, USD bazında ise %2.06 düştü ve yurt dışı borsalardan önemli ölçüde negatif yönde ayrışarak, günü dünyanın en çok kaybettireni olarak tamamladı. Yılbaşından itibaren bakıldığında USD bazında en çok kazandıran ilk dört borsa içinde birlikte yer aldığı Macaristan borsası ise dün %1.56 ile en çok ikinci kaybettiren oldu. Genel olarak MSCI Dünya Endeksi %0.23 yükseldi, gelişmekte olan ülke piyasaları yatay kaldı, Avrupa ve ABD borsaları sırasıyla %0.62 ve %0.18 değer kazandı.
Yunanistan'da Troyka'nın taleplerini içeren anlaşma metni üzerinde siyasi partiler uzlaştı. Ancak akşam saatlerindeki Euro kullanan ülkelerin maliye bakanları toplantısında (Eurogroup) Yunanistan'a verilmesi planlanan ikinci kurtarma paketi onaylanmadı ve öncesinde bazı yeni adımlar atılması ve anlaşmanın parlamentonun onayından geçmesi talep edildi. Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker, düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan'ın aşağıdaki üç koşulu yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
1. Yunanistan parlamentosu Pazar günü yapacağı toplantıda paketi onaylamalı.
2. 15 Şubat Çarşamba'ya kadar 325 mn EUR'luk kesintiyi nerelerden yapacağını belirlemeli.
3. Koalisyon partilerinin liderleri programın uygulanacağına dair yazılı taahhüt vermeli.
Nisan ayında yapılması beklenen seçimler öncesinde Yunan siyasi liderler, halkın tepkisini çeken ağır koşulları kabul etmek istemiyorlar. Bu nedenle Pazar günü yapılacak parlamento oturumunun, Yunanistan'ın euro bölgesi içinde kalma ya da çıkma oylamasına dönüşme ihtimali bulunuyor.
ECB dünkü faiz toplantısında %1.0 olan faiz oranları değiştirmedi ve 29 Şubat tarihinde yapılacak ikinci 3-yıl vadeli %1.0 faizli likidite operasyonunda (LTRO) teminat koşullarının gevşetileceğini açıkladı. Buna göre AB'li bankalar daha önce teminat olarak kabul edilmeyen varlıkları, II. LTRO'da teminat olarak gösterebilecekler. Bu durum, operasyona katılımın daha yüksek olabileceğine ve likidite arzının da 489 milyar EUR olan ilkinden daha fazla olabileceğine işaret ediyor. Piyasalarda II. LTRO'nun 1 trilyon USD'ye kadar çıkabileceği beklentisi bulunsa da ECB, bu rakamın ancak yarısı kadar bir talebin gelebileceğini tahmin ediyor. Söz konusu açıklamalar öncesinde 1.3235'e kadar gerilemiş olan parite, açıklamaların ardından 1.3321'e kadar yükseldikten sonra günü 1.3384'den tamamlamıştı; an itibarıyla ise işlemler %0.17 daha aşağıdan 1.3262'den geçiyor.
Bugüne baktığımızda Asya piyasalarında %0.50-%1.0 arasında negatif bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise %0.35 oranında "kırmızı" da olduğunu görüyoruz. Avrupa borsalarının ise hafif aşağı yönlü açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 7 baz puan yükselerek %9.40'dan kapanan gösterge tahvilin faizi ise %9.36-%9.42 bandından geçiyor.
Endeksin bugün hafif aşağı yönlü hareket edebileceğini tahmin ediyoruz.
Bugün AKBNK 4Ç11 bilançosu açıklanacak. (Beklenti: 639 mn TL, YF: 632 mn TL)

Yukarı