İMKB Piyasa Beklentisi

07.02.2012

İMKB-100 Endeksi, dün %1.0 ekside işlem görmekteyken saat 16:00'dan sonra gelen alımlarla yönünü yukarı çevirdi ve son 1.5 saat içinde %1.9 oranında değer kazanarak günü %0.88 yükselerek tamamladı. Böylece son dört haftadır aralıksız yükselen endeks, beşinci haftasına da yükselerek başlamış oldu ve 09 Ocak dibine göre USD bazındaki yükselişini %30'un üzerine taşıdı.
Endeks son üç işlem gününü 60.000 seviyesinin üzerinde kapanarak geçiriyor. Ancak işlem hacminin bu süreçte 2.800 mn TL'den 1.800 mn TL'ye düşmesi dikkat çekiyor.
Cuma günü yurt dışı piyasalardan negatif yönde ayrışan İMKB-100 Endeksi, dün küresel piyasaların genel olarak satıcılı olduğu günde pozitif yönde ayrıştı. Endeksin günü artıda tamamlamasında Banka ve Sanayi sektörü hisseleri eşit ölçüde katkıda bulundu. Yurt dışında ise finansal sektör hisseleri Avrupa ve ABD'de sırasıyla %0.60 ve %0.78 oranında geriledi.
Yunan siyasi parti liderleri arasında ikinci kurtarma paketi için gerekli tasarruf tedbirleri üzerinde son tarih olarak belirlenen dün, uzlaşma sağlanmadı. Papademos ve parti liderlerinin bu yıl GSYH'nin %1.5'i oranında ilâve kesinti yapılması konusunda hafta sonunda anlaşma sağlamasına rağmen, kreditörlerin 600 mn EUR tutarında ekstra bir kesinti konusunda direttiği bildiriliyor. Bugün Yunan siyasi parti liderleri arasındaki görüşmelerin ardından hükümet ile troyka arasında yapılacak görüşmelerin sonucu bekleniyor.
Sabah saatlerinde bilançolarını açıklayan UBS ve Arcelor Mittal gibi lokomotif şirketlerin beklentilerin altında kalan sonuçları nedeniyle şirket kârlılıklarının yeninden mercek altına alınabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Yunanistan'ın yapacağı 6-aylık bono ihalesinin takip edileceğini tahmin ediyoruz.
Bugün Asya piyasalarında negatif eğilimli karışık bir seyir olduğunu, ABD vadelilerinin ise yatay seyir izlediğini görüyoruz. Avrupa borsalarının ise sınırlı ölçüde satıcılı açılması bekleniyor. Dünkü kapanışlarına göre parite %0.20 yukarıda, döviz sepeti yatay, dolar kuru ise %0.15 aşağıda işlem görüyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 12 baz puan artışla %9.42'den kapanan gösterge tahvilin faizi ise %9.30-%9.38 bandından geçiyor.
Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı