İMKB Piyasa Beklentisi

06.02.2012

İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta boyunca yurt dışı piyasalardan pozitif yöndeki ayrışmasını sürdürdü ve %4.87 oranında yükseldi; ancak son gün negatif yönde ayrıştı. Cuma günü ABD tarım dışı istihdam rakamlarının 140.000 olan beklentilerin oldukça üzerinde 243.000 olarak açıklanmasının olumlu etkisiyle küresel piyasaların tamamında olumlu bir seyir izlendiği halde, İMKB-100 endeksi günü %0.16 oranında sınırlı bir yükselişle tamamladı. Banka ve Sanayi Endeksleri ise sırasıyla %0.10 ve %0.28 oranında değer kaybetti.
Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde açıklanan PMI verileri ve olumlu gelen ekonomik veriler nedeniyle hisse senedi endeksleri; ABD'de ortalama %1.50-%2.00, Avrupa'da %3.0 civarında yükseldi; Asya'da ise karışık bir seyir vardı.
Ekonomilerde iyileşme işaretleri ve Avrupa'dan olumsuz haber akışının olmaması, küresel piyasalardaki risk iştahını bir süredir destekliyor. Ancak analistler Avrupa'daki borç krizinin yeniden şiddetlenme olasılığını veya petrol fiyatlarında şok bir yükselişe neden olabilecek jeopolitik bir belirsizlik olasılığını gözden uzak tutmamak gerektiğini vurguluyor. Son üç haftadır olduğu gibi bu hafta sonuna da Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinin olumlu neticeleneceği beklentisiyle girildi. Ancak henüz bir anlaşma sağlanamamış olması nedeniyle özellikle parite üzerinde bir miktar satış baskısı olduğu görülüyor.
Asya borsalarında Nikkei ve Sensex Endeksleri %1.0 kadar yukarıda, Kospi %0.31 aşağıda, Çin borsaları ise yatayda işlem görüyor. ABD vadelileri ortalama %0.25 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise sınırlı ölçüde satıcılı açılması bekleniyor. Cuma günkü kapanışlarına göre parite %0.20 aşağıda, döviz sepeti %0.20 yukarıda, dolar kuru ise %0.34 primli işlem görüyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %9.29'den kapanan gösterge tahvilin faizi %9.20-%9.38 bandından geçiyor.
Yunanistan parti liderlerinin - bugün saat 11:00'e kadar - AB, ECB ve IMF'den oluşan Troyka tarafından talep edilen ve hem borç takası, hem de kredi dilimi açısından hayati öneme sahip ekonomik önlemlere ilişkin cevaplarını iletmeleri bekleniyor. AB Maliye Bakanlarının 130 milyar EUR tutarındaki ikinci kredi diliminin artırılmasını onaylamaması üzerine Yunanistan Başbakanı diğer parti liderleriyle harcamalarda kesinti yapılması üzerinde geçici bir anlaşma sağlamıştı. AB Maliye Bakanları toplantısına başkanlık eden Jean-Claude Juncker ise hafta sonunda Der Spiegel dergisinde yayınlanan söyleşisinde Yunanistan'da işlerin iyi gitmediği anlaşılırsa, Mart ayında bir iflas açıklaması duyabiliriz demişti.
Endeksin bugün yatay açılmasının ardından hafif aşağı yönlü hareket edebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı